HET ZEEUWS ARCHIEF REVISITED In 2000 opende het nieuwe Zeeuws Archief haar deuren. Het Rijksarchief in Zeeland, het Gemeentearchief Middelburg, het Gemeentearchief Veere en het Genealogisch Centrum Zeeland hebben toen het statige Van de Perrehuis betrokken. Dat is toen niet onopge merkt gebleven. Nu acht jaar later kan een balans worden opgemaakt. Door Victor Enthoven Het provinciale beleid voor het culturele erfgoed is vastgelegd in vier uitwerkingsnota's, te weten voor: archeologie, musea, cultuurhistorie en monumen tenzorg en voor immaterieel erfgoed en archieven. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten heeft cultureel erfgoed hoog op de agenda gezet. Er is de ambitie om in de komende jaren een kwaliteitsimpuls cultureel erfgoed mogelijk te maken. Daarmee wordt het in de vorige collegeperiode ingezette beleid gecon tinueerd. Gedeputeerde voor cultuur was en blijft Harry van Waveren. Geschreven en gedrukte bronnen vormen een belangrijke neerslag van het menselijk handelen. De overheid ziet het als haar taak dit culturele erfgoed voor volgende generaties te bewaren, te conserveren en te ontsluiten. Dit is bij wet geregeld, althans voor overheidsarchieven: de Archiefwet van 1995. Zo moe ten gemeenten zorgdragen voor hun eigen archieven: de gemeentearchieven. De nationale overheid draagt haar archieven over aan het Nationaal Archief in Den Haag, maar provincies doen dit (nog) steeds niet zelf. Eind negentiende eeuw vertrouwde cultuura postel Victor de Stuers (1843-1916) dit de provinciale bestuurders niet toe. In zijn ogen waren zij te onbe trouwbare culturele belangenbehartigers. Er kwamen Rijksarchieven in de provincie om zorg te dragen voor de provinciale archieven. Het beheer van de provinci ale archieven werd dus een taak voor de rijksoverheid. De Rijksarchieven in de provincies en het Algemeen Rijksarchief, nu Nationaal Archief, maakten deel uit van de Rijksarchiefdienst. In mei 2000 is het Rijksarchief Zeeland met enkele gemeentearchieven gefuseerd en verzelfstan digd tot een Regionaal Historisch Centrum (RHC). Het Zeeuws Archief was het tweede RHC, na Utrecht, van Nederland. De belangrijkste financiers van het Zeeuws Archief zijn nog steeds de Rijksarchiefdienst (€3.000.000), de gemeente Middelburg (€330.000) en de gemeente Veere (€100.000). De provincie speelt financieel nauwelijks een rol van betekenis bij het beheer van het papieren Zeeuwse culturele erf goed. Met de komst van het Zeeuws Archief echter is het Rijksarchief in Zeeland meer naar de provincie opgeschoven. De afgelopen jaren zijn Gedeputeerden zich gewaar geworden dat archieven, lees het Zeeuws Archief, ook een onderdeel van het Zeeuwse culturele erfgoed uitmaken, net zo als de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Museum. Zo wordt de webpagina www.geschiedeniszeeland.nl gemaakt door het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en door de provincie gefi nancierd. Deze ontwikkeling zal zich waarschijnlijk in de toekomst voortzetten. Het provinciale bestuur lijkt 38 Zeeuws Tijdschrift 2007 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 38