Van boven naar beneden. Een kijkje in het restauratieatelier van het Zeeuws Archief. Het Zeeuws Archiefbezit een grote collectie reisjournalen. De studiezaal van het Zeeuws Archief. Het Zeeuws Archief verzorgt curssussen paleografie. bereid in de toekomst zich ook financieel verantwoor delijk te voelen voor het Zeeuwse papieren culturele erfgoed. Omgekeerd wil de centrale overheid de rijksinbreng in de RHC's decentraliseren naar de pro vincies. Hoe zich dit zal ontwikkelen is nog ongewis. Mogelijk dat in de toekomst de RHC's volledig onder de provincies zullen vallen, ook financieel. Over de eventuele bruidschat van rijk aan provincie moet nog worden onderhandeld, daarnaast vergt deze decentra lisatie een aanpassing van de Archiefwet. Het is algemeen bekend dat voor Zeeland door oorlogen en overstromingen relatief veel archieven verloren zijn gegaan. Nu archieven ook een provin ciale aangelegenheid gaan worden, zou het mooi zijn indien de provincie wil investeren om in deze lacunes te voorzien. Elders in Nederland, maar ook daarbuiten, is Zeeuws papieren erfgoed aanwezig om geïnventariseerd en gedigitaliseerd te worden. Dit is minder ongebruikelijk dan men zou denken. Vooral voormalige kolonies, voor hun ligt immers een groot gedeelte van de archieven in het voormalige moe derland, hebben dit al gedaan of zijn er mee bezig. Een mooi voorbeeld is het Virginia Colonial Records Project (zie http://ajax.lva.lib.va.us).De Koninklijke Bibliotheek doet ook zo iets dergelijks voor de Nederlandse brieven en papieren in het archief van de High Court of Admiralty in ICew, Engeland, het pro ject Sailing Letters (zie www.lcb.nl/). Een terugblik Met de komst van het nieuwe RHC in Middelburg heb ik in dit tijdschrift enkele kritische kanttekenin gen over het Zeeuws Archief geplaatst. Allereerst meende ik dat de uitgestrekte depots in het nieuwe gebouw nauwelijks gevuld zouden worden. Van 39 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 39