n het Zeeuws Archief zijn oude registers te raa moderne archieven wordt slechts vijf a tien procent bewaard, terwijl de exploitatie van dergelijke kli- maatbeheerste ruimtes kostbaar is. In 2000 was 15 van de beschikbare 25 kilometer depotruimte bezet. Anno 2006 is 17,5 van de beschikbare 26,7 kilometer gebruikt. Momenteel komt er jaarlijks gemiddeld 200 meter archief bij. Kortom, er is dus nog voor ruim vijftig jaar depotruimte. Ten tweede sprak ik de verwachting uit dat het totaal aantal bezoekers van de samengevoegde archieven zou teruglopen. Dit had vooral te maken met de toenemende digitalisering van bestanden en de opkomst van internet. Ook deze verwachting is uitgekomen. Het totaal aantal bezoekers aan het Zeeuws Archief per jaar daalde van 9.900 in 2000 tot 6.200 in 2006. De gemiddelde jaarlijkse daling bedraagt 900 personen en nu al is het op sommige dagen in de studiezaal van 95 zitplaatsen erg rustig. Het bemensen van de studiezaal drukt zwaar op de beperkte capaciteit van de relatief kleine organisatie. Zoals te verwachten is aan de andere kant het aan tal bezoeken aan de webpagina www.zeeuwsarchief.nl flink gestegen. Jaarlijks wordt de webpagina 275.000 geraadpleegd. De meeste bezoekers gaan naar de genealogische database ISIS, waarin circa vijf miljoen gegevens over personen te vinden zijn. Een ander mooi hulpmiddel is 'Zeeland in beeld', waarin nu 18.000 afbeeldingen te zien zijn. Ook handig is het dat de archiefmventarissen zowel via de eigen webpa gina als via www.archieven.nl raadpleegbaar zijn. Dit zal in de toekomst alleen maar beter worden. Maar omgekeerd blijven de digitaliseringprojecten ver achter bij de verwachtingen en mogelijkheden. Toen 'Zeeland in beeld' in 2002 werd geopend, sprak men de verwachting uit dat tegen 2006 er wel 80.000 afbeeldingen gedigitaliseerd zouden zijn. Dat aan tal is dus bij lange na niet gehaald. Ook zijn er nog steeds geen originele archiefstukken beschikbaar via internet. De kosten van digitaliseren liggen veel hoger dan verwacht, daarnaast is ongeveer een kwart van het budget van dergelijke projecten voor onderhoud nodig. Bij veel projecten is hier geen rekening mee- gehouden, ook omdat geldschieters projecten alleen voor een bepaalde periode willen financieren. Er is vaak geen geld voor nazorg beschikbaar. Daarnaast moet eerst alles kloppen, zoals de beschrijvingen van 40 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 40