de archiefstukken, voordat ze op het net geplaatst kun nen worden. Maar het een en ander moet op korte termijn veranderen. Als onderdeel van het nationale project Metamorfoze wordt het financiële deel van het Admiraliteitscollege van Zeeland voor de jaren 1586-1609 geconserveerd en gedigitaliseerd (zie www. metamorfoze.nl). Op termijn zouden er 70.000 afbeel dingen van originele stukken via www.zeeuwsarchief. nl en www.archieven.nl raadpleegbaar moeten worden. Tenslotte was ik nogal kritisch op het toenmalige managementteam. Zo verwachtte ik weinig nieuwe impulsen. Het toeval wil dat het team de afgelopen jaren onveranderd is gebleven en er nog steeds zit. Ik moet bekennen dat ze het beter hebben gedaan dan dat ik had verwacht. Het Zeeuws Archief was en blijft een archief met een excellente dienstverlening, terwijl er in de afgelopen jaren ook veel boeiende projecten zijn geweest. Wel staat er een nieuwe reorganisatie voor de deur. In de nieuwe contourennota is een 'digitale kanteling' van de organisatie aangekondigd. Hiermee wil men meer capaciteit beschikbaar krij gen voor de digitale snelweg. Simpel gezegd moeten minder analoge diensten, lees de studiezaal, tot meer digitale dienstverlening leiden. Het aantal afdelingen wordt dan teruggebracht van zeven naar twee. Ook het managementteam verandert. Albert Meijer zal zich de komende jaren bezighouden met het afronden van de inventarisatie van het Archief van de Rekenkamer. In aansluiting met het Metamorfoze-project moet dit vooral digitaal gebeuren. Peter Sijnke is al conservator van de kunstcollectie van de gemeente Middelburg, daarnaast zal hij het project leiden over het Duitse bombardement van mei 1940 op Middelburg. Projecten en tentoonstellingen Wat heeft het Zeeuws Archief zoal de afgelopen jaren gedaan? Als een soort plechtanker van het archief fun geert de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Niet geheel ten onrechte, omdat de Compagnie in de achttiende eeuw de belangrijkste werkverschaffer op Walcheren was. Het begint al met het gebouw. Een aantal teksten op de tegels van de toiletruimte, althans in de heren-WC's, is afkomstig uit het scheepsjour naal van Jacob Roggeveen (1659-1729), de ontdekker van Paaseiland. In het VOC-jaar 2002 is vanzelf sprekend ruim aandacht aan de loflijke Compagnie geschonken met de tentoonstellingen 'Scheurbuik en scheepsbeschuit', 'Wonen in weelde. Drie generaties VOC-bewindhebbers in Middelburg' en een internati onaal congres. Sindsdien is men op de maritieme toer gebleven met projecten over het Zeeuwse slavernijver leden en Michiel de Ruyter. Maar de nationaal aange kondigde verhernieuwde achternaam van de zeeheld, Trouwhand, moest twee weken later al weer worden gerectificeerd. En er is dus het Metamorfoze-project om het financiële deel van het Admiraliteitscollege Zeeland voor de jaren 1586-1609 te conserveren en te digitaliseren. De afgelopen jaren waren er ook tentoonstellingen over de Watersnoodramp (1953), de Belgische Opstand (1830), Schatten uit het Zeeuws Archief en Menasse ben Israel (1604-1657). Maar met deelname aan de tentoonstellingen Varend verleden van Veere en Zeeuwse zeehelden staat 2007 wederom in de maritieme schijnwerpers. Onder de titel 'Thuis in Zeeland: 1000 jaar wonen' presenteert het Zeeuws Archief op de Landelijke Archievendag op zaterdag 13 oktober 2007 (9.00 - 17.00 uur) een breed programma voor iedereen die meer wil weten over de Zeeuwse woongeschiedenis. Zo houdt Hans Goedkoop een lezing over de opmars van geschiedschrijving via bewegend beeld, 'De Macht van de Tijdmachine'; om 13.00 uur in de Hofpleinlcerk. Zie voor het hele programma www. zeeuwsarchief.nl 41 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 41