'TENTOONSTELLING'. De Toorop-familie vormt een belangrijke scha kel tussen Domburg, Katwijk en Bergen. Ferdinand Hart Nibbrig woonde en werkte in 't Gooi, maar bracht zijn vakanties op Walcheren door. Jacoba van Heemskerck, die een paar jaar in Hilversum woonde en in die tijd les van hem kreeg, bracht de zomers in het Domburgse buitenhuis van haar vriendin Marie Tak van Poortvliet door en ontplooide daarvandaan haar contacten met de Duitse expressionisten van Der Sturm. Laren was ook een belangrijke schakel voor Piet Mondriaan, die vanaf 1908 in Domburg kwam en er in 1914 door de Eerste Wereldoorlog van werd weerhouden naar zijn toenmalige woonplaats Parijs terug te keren. In 1916 vertrok hij naar Laren om in 1919 uiteindelijk weer naar Parijs te vertrekken. Er zijn talloze verbindingslijnen tussen de kolo nies op de noordelijke route aan te brengen. In de kustplaatsen Domburg, Nida en Ahrenshoop ontstond aan het einde van de negentiende eeuw een kunste naarskolonie, waarvan de invloed tot ver buiten de landsgrenzen reikte. Wat de genoemde plaatsen - alle drie op een schiereiland gelegen - in de eerste plaats gemeen hadden en hebben, is het water dat hen bijna omringt en dat een belangrijke rol speelt bij de reflec tie van het zonlicht, zoals een relatief hoog zoutgehal te van de lucht het licht bijna transparant kan maken, en de schittering ervan over vlak, open land duize lingwekkend is. Als kunstenaarskolonie bestonden Ahrenshoop en Domburg allebei tot ongeveer 1921 en in beide verzamelden vertegenwoordigers van allerlei disciplines zich. Bovendien waren ze allebei een kuur oord en een vakantieplaats, en bevonden zich onder de toeristen regelmatig vermogende kunstliefhebbers. Nidden - het huidige Nida - heeft een enigs zins vergelijkbare ontwikkeling doorgemaakt. In 50 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6 het midden van de negentiende eeuw was het vis sersdorpje ontdekt door schilders uit Königsberg, nu Kaliningrad. In hun kielzog volgden vertegen woordigers van allerlei disciplines - zoals dat in veel kolonies gebeurde - onder wie de schilders Lovis Corinth en Max Pechstein, die ook in Ahrenshoop hebben gewerkt, en later de beleende schrijver en Nobelprijswinnaar Thomas Mann. Corinth is overi gens in Zandvoort gestorven. Kleur en Zon! Het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg heeft zijn vleugels uitgespreid en werkt ook in inter nationaal verband. In 2000 reisde de tentoonstelling Een onbarmhartig mooi erfdeel rond de Nederlands- Hongaarse kunstenaarsfamilie Góth door naar het Vasarely Museum in Boedapest, in 2005 was het Marie Tak met een werk vertegenwoordigd op de expositie Mastei-pieces from European Artist Colonies in het Oglethorpe University Museum in Atlanta en nu huisvest het museum van begin juni tot eind September de onder auspiciën van EuroArt tot stand gekomen drielanden-tentoonstelling Colour and Sun! Artists' Colonies by the Sea: Domburg - Nidden/ Nida - Ahrenshoop 1870-1930. Een deel van de tentoonstelling - tien werken uit elke kolonie - was in de maand mei te zien in Klaipeda, Litouwen. In Domburg zijn een zestigtal wer ken bijeengebracht, waarvan dertig uit Domburg. Op tien Domburgse werken na, zal deze tentoonstelling doorreizen naar Ahrenshoop waar zij tot begin januari 2008 zal hangen. De expositie ontleent haar naam aan een uitlating van Jan Toorop. 'Het is buiten zo mooi van kleur, kleur, kleur en zon', schreef hij in de herfst van 1908 vanuit Domburg verrukt aan zijn collega

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 50