11 1 'J'< IS Ml De Italiaanse schrijver Edmondo de Amicis schreef in 1876 de volgende hommage aan Nederland: 'Nederland is een verovering van de mensen op de zee: het is een kunstmatig, een 'gemaakt' land. De Nederlanders hebben het gemaakt - het bestaat omdat de Nederlanders het bewaren, het zou verdwijnen als de Nederlanders het verlieten.' Wat hier voor Nederland geldt, geldt natuurlijk zeker voor Zeeland. Door Dick van der Wouw Dat kunstmatige, gemaakte gevoel had ook de verte genwoordiger van het platteland uit Finland, toen ik hem tijdens onze excursie door Zeeland vroeg wat hij van het Zeeuwse landschap vond: 'It is so architectu- red.En daarmee kom ik aan de stelling: Zeeland is een museum! En wat voor een museum: een geweldig museum. Zeeland is een dynamisch museum van eeuwen strijd tegen het water, van polderen en ontpol- deren. Een museum van grote en van kleine werken in de Delta en van eeuwenlang vruchtbaar maken van het land achter de dijken en het bevissen van de omringende zilte wateren. Typisch Zeeuws Een dynamisch museum dat zich ontwikkelde van eilanden in de monding van de Rijn-Schelde tot een ingedamd, bebrugd en getunneld landelijk gebied met ruime waterpartijen. Een museum dat zich ontwikkeld heeft van geïsoleerde plattelandscultu ren tot moderne wereldse dorpstrots. Een museum van aanleg en verval van verdedigingswerken als de Staats-Spaanse linies en bunkergordels uit de Tweede Wereldoorlog. Een museum van bloei en verval en weer opbloei van steden. Zeeland is ook een museum van vooral naoorlogse industrialisatie. En zo zijn er 52 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 52