Zeeuwse kunstenaars gedocumenteerd Agnes van den Noort-van Gelder, Dirk van Gelder in Veere 1938-2963. Vlissingen: Den Boer De Ruiter, 2007. ISBN 978-90-74576-99-4, 19,90. Robbert Jan Swiers, Theo Voorzaat De Illusie - The Illusion. Vlissingen: Den Boer De Ruiter, 2007. ISBN/EAN 978-90-74576-84-0, 34,90. Engelse ver taling door Willem Bek. Joop van Nugteren, Thom Schrijer, Sigrid Boone, beeld spraak. Kloetinge: De Groote Roeibaerse, 2007. ISBN 978-90-811356-1-0, 24,95. Het fonds van uitgeverij Den Boer De Ruiter omvat langzamerhand een aardig lijstje Zeeuwse kunsthisto rische titels. Kortgeleden verscheen Dirk van Gelder in Veere 1938-1963, bij een bijna gelijknamige expositie in Museum 'De Schotse Huizen' in Veere. Vijftig exem plaren van dit boek zijn van een originele gravure van Van Gelder voorzien (te bestellen via boekhandel De Drvkkery te Middelburg). Het is dit jaar honderd jaar geleden dat tekenaar/graficus/docent Dirk van Gelder (1907-1990) in Scheveningen werd geboren. Een belangrijk deel van zijn werkzame leven woonde en werkte hij echter in Veere. Het boek ter gelegenheid van de tentoonstelling is samengesteld door Agnes van den Noort-van Gelder, dochter van de kunstenaar, en geredigeerd door PZC-journalist Rolf Bosboom. Het boek biedt zowel een biografische schets (met fraaie foto's uit het familiealbum) als een representa tief overzicht van Van Gelders werk uit de Zeeuwse periode. Dirk van Gelder liet zich vooral inspireren door de natuur. Hij tekende de flora van duin en weide, vlinders, het leven onder en boven water. In houtgravures en etsen documenteerde hij ook het stadsschoon van Veere. Hoewel een groot vakman, wiens werk vooral van natuurhistorisch- en topogra- fisch-documentaire waarde blijft, was Van Gelder zeker geen bevlogen artiest of visionair. Anders is dat met Theo Voorzaat, een van de praat stoel afkerige artiest over wie dezelfde uitgever ook een boek uitbracht. Deze zeer mooi uitgevoerde publi catie bevat vooral veel afbeeldingen van werk van de bij Dreischor op Schouwen wonende en werkende, maar in Rotterdam (in 1938) geboren kunstenaar. De tekst bestaat uit enkele interviews door Robbert Jan Swiers en een Engelse vertaling daarvan door Willem Toren van de Grote Kerk in Veere, een houtgravure die Van Gelder maakte in 1952 (afbeelding uit het besproken boek). Bek. Een beknopte biografie met aardige 'biofoto's' besluit het tekstdeel. Aan het eind van het boek is de lange lijst van Voorzaats exposities sinds 1973 opge nomen. Ook deze publicatie verscheen ter gelegen heid van een overzichtstentoonstelling, ingericht door Voorzaats vaste galerist Koen Nieuwendijk (Galerie Lieve Hemel, Amsterdam) in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Voorzaats werk zou behoren tot het hedendaags realisme, een zonderlinge indeling als men het mij vraagt; zeker gaat Voorzaat fijnrealistisch te werk en roemt hij in zijn spaarzame ontboezemingen de zeventiende-eeuwse meesters; maar zijn schilderijen staan voor deze kwalificatie toch een beetje te bol van raadselachtige elementen en misplaatst aandoende personages. Een grote invloed van het magisch-rea- lisme valt niet te ontkennen, hoewel de vaak aanwe zige anekdotiek ook dat weer ondergraaft. Zeker is, dat Theo Voorzaat zelf met grote tegenzin over 'de betekenis' spreekt van zijn werk. 'Al dat diepe gewroet 55 Zeeuws Tijdschrift 2007 I 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 55