over mijn schil derijen; dat hoeft voor mij niet,' zegt hij al bij de eerste ontmoeting tegen Robbert Jan Swiers. 'Nou, voor mij ook niet,' repliceert de auteur. De lezer kijker dient dus vooral zelf op pad te gaan, langs de ongeveer honderd afbeeldingen in full colour in het boek, om zin en context te ontwaren. Wat vooral opvalt is de fascinatie van de kunstenaar voor architectuur en de invloed van de tijd; en dan met name het aspect van het verval. 'Theo's werk draait om verval en de vergankelijkheid van alles: verkrotte gebouwen, dorpen en steden in vervallen staat, en dat alles onder dreigende luchten,' meldt vertaler Willem Bek op zijn website. 'Tot ik kennis maakte met het werk van deze schilder, wist ik niet dat verval zo mooi kon zijn. Er is nog hoop voor de wereld: alles wordt steeds mooier!' Voorzaat zelf over dit aspect: 'Alles gaat een keer weg. Je moet dat accepteren. Dat is zo; klaar.' Niet alleen Den Boer De Ruiter bracht kunstboeken uit. Bij de nieuwe, kleinschalige uitgeverij De Groote Roeibaerse, een project van voormalig boekhandelaar Theo Spinnewijn, verscheen een fraai 'Schouws' kunstboek met beelden van Joop van Nugteren (ate lier in Burgh-Haamstede), vergezeld van poëzie door de in Zierikzee woonachtige dichter Thom Schrijer. Bedoeling was 'een natuurlijke, elkaar versterkende samenhang van beelden en gedichten'. Fotografe Sigrid Boone (Zierikzee 1983) legde de bronswerken van Van Nugteren vast. Het landschap en de mensen R.M. van Heeringen e.a., Monumenten van aarde. Beeldcatalogus van de Zeeuwse bergjes. Amersfoort/ Koudekerke: Bos Böttcher i.s.m. Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten, 2007. Bevat cd-rom. ISBN/EAN 978-90-77525-13-5, 32,50. Kees Bos Robert van Heeringen, Vliedbergen in het Zeeuwse landschap. Symbolen van status achter een sluier van tijd. Koudekerke: Bos Böttcher, 2007. ISBN/EAN 978-90-77525-14-2, 4,75. Frans Beekman, De Kop van Schouwen onder het zand. Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland. Utrecht: Uitgeverij Matrijs, 2007. ISBN 978 90 5345 314 8, 34,95 (tot 1 nov. 2007 29,95). Lo van Driel, Van Aamoudse tot Zachariasse. Zeeuwse familienamen. Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 2007. ISBN 978-90-72838-41-4. Ada de Lange-Timmerman Anneke de Lange, Kleine reizigers, grote reizen. Oorlogskinderen op reis door Europa. Vlissingen: Den Boer De Ruiter i.s.m. Stichting OOGgetuigen van de 20ste eeuw Zeeland, 2007. ISBN/EAN 978-90-74576-82-6, 19,90. Kale aarden heuveltjes, soms met een boom begroeid: in het platte 'Nationaal Landschap Zuidwest Nederland' zijn ze een vertrouwd gezicht. Deze mot- tes of kasteelbergjes, beter bekend onder de foutieve naam 'vliedbergen', dateren uit de elfde en twaalfde eeuw. Ze zijn een zeldzaam fenomeen en verdienen een zorgvuldig beheer. Daarom heeft de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten de beeldcatalogus Monumenten van aarde uitgegeven. Deze is een soort vervolg op het gidsje Vliedbergen: tekens van tijd in het Zeeuwse landschap, in 1986 uitge bracht door de Stichting Natuur- en Recreatie-infor matie te Middelburg. Sinds '86 is er op het gebied van de bergjes, die al vele generaties volks- en oud heidkundigen, historisch-geografen en archeologen hebben beziggehouden, wel weer het een en ander gebeurd. In 1990 is de toenmalige Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek begonnen met het nauwkeurig opmeten van alle 38 nog bestaande bergjes. Alle bergjes zijn digitaal opgemeten en vanuit de lucht en vanaf de grond gefotografeerd. De nu ver schenen beeldcatalogus bundelt alle informatie; ook zijn recente en oudere topografische kaartjes toege- Een lithografie van Theo Voorzaat uit 1974 (afbeelding uit het besproken boek). 56 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 56