Kastelen, buitenplaatsen, kerken Willem Beelaerts van Blokland Charles Dumas, De kasteeltekeningen van Abraham, Rademaker. Zwolle: Waanders; Wijk bij Duurstede: Nederlandse Kastelen stichting, 2006. ISBN 904009114 5, 39,95. Marian Lenshoek-Smeets Ronald van Immerseel m.m.v. P. Leupen, Over ambachtsheren en kasteel- bergen. De geschiedenis van twee buitenplaatsen in Kloetinge. Goes: De Koperen Tuin i.s.m. 'De Vijf Capellarij en/Ambachtsheerlijkheid Kloetinge' en de Kastelenstichting Holland en Zeeland, 2006. ISBN 9076815003, 9789076815008, 27,50. Regnerus Steensma, Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken. Jubileumnr. Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Vlissingen 2006, 7,95. M.Ch. Le Bailly Chr.M.O. Verhas, Hoge Raad van Holland, Zeeland en West-Friesland (1582-1795). De hoofdlijnen van het procederen in civiele zaken voor de Hoge Raad zowel in eerste instantie als in hoger beroep. Procesgidsen 5, Hilversum: Verloren, 2006. ISBN 9065509186, 10,-. Van 1718 tot ongeveer 1730 werkte Abraham Rademaker aan een omvangrijke serie kasteeltekenin gen in bruine inkt, die hij vervaardigde in opdracht van de rijke suikerbakker Christoffel Beudeker. Beelaerts van Blokland, wiens familiebezit albums met talrijke tekeningen uit deze reeks omvat, achter haalde in samenwerking met Dumas (hoofdconser vator Oude Nederlandse Kunst bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie) 615 van deze Zeszijdige fundering van de voormalige sacramentstoren in de kerk te Kloetinge; rechts de sacramentsnis aan de noordzijde van het koor. Foto uit het besproken boek. tekeningen. Resultaat is het zeer kloeke, stemmig uitgevoerde en uiterst gedegen gedocumenteerde De kasteeltekeningen van Abraham Rademaker. Ook 51 Zeeuwse kastelen komen in dit belangrijke boek aan bod. Of Rademaker ooit in Zeeland is geweest, is trou wens niet bekend. Hij werkte vaak, of zelfs meestal, naar bestaande afbeeldingen. Een aardig voorbeeld is zijn tekening van het kasteel van het in 1530/32 verdronken Kats (IV: 129A). Rademaker beeldt na ongeveer drieënhalve eeuw de toestand 'voor de over stroming van 1377' af, zich baserend op een (nog) onbekende voorstelling, die op zijn vroegst uit de zeventiende eeuw moet stammen. Ook nu weten we niet eens met absolute zekerheid waar dit kasteel van Kats lag. Sommige van Rademakers Zeeuwse objecten zijn per twee stuks paginagroot weergegeven in het boek, zoals Moermond en Windenburg (Schouwen, zwartwit) en Rammekens (Walcheren, twee tekenin gen in kleur). De bizarre dood van Rademaker verwijst impliciet naar een wonderlijke, door massahysterie gekenmerk te episode in de Zeeuwse geschiedenis. Toen de kun stenaar op 24 juni 1734 in het veld in de omgeving van zijn woonplaats Haarlem zat te tekenen werd hij neergeknuppeld door opgewonden boeren, die in hem een spion van ingebeelde katholieke rebellen en mas samoordenaars zagen; pas op 5 januari 1735 overleed hij aan zijn verwondingen. Deze junidag van 1734, toen Sacramentsdag samenviel met Sint-Jan, staat in de Zeeuwse populaire historiografie bekend als de 'Goese Oorlog'. De poorten van de ganzenstad gingen toen haastig dicht, omdat huiven van voor de poorten wachtende boerenwagens werden aangezien voor de veldtenten van een katholieke invasiemacht. En in de Grote Kerk brak men een grafkist open waarin buskruit verborgen zou zitten. Slechts een rottend lijk werd aangetroffen. Tijdens de 'Goese Oorlog' van 1734 werd de nabijge legen heerlijkheid Kloetinge bestierd door Aaernout de Jonge van Ellemeet. We lezen er alles over in het fraaie, maar helaas in oblongformaat uitgegeven Over ambachtsheren en kasteelbergen. Dit boek gaat lang niet alleen over het jachthuis en de buitenplaats 59 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 59