Er zijn maar vijf vergunningen verleend voor de mesheftenvangst, waarvan twee in het bezit zijn van de BZ 9. De voorraad is enorm ten opzichte van wat er wordt weggevist. De officieel geschatte voorraad bedraagt naar de laatste berekening vijfenzeventig miljard stuks, daarvan wordt vijfduizend ton per jaar opgevist; er gaan veertig mesheften in een kilo, wat het vangstpercentage minimaal maakt. Overbevissing (en instorting van de prijzen) wordt ook voorkomen doordat er alleen op bestelling wordt gevist, en de vraag ernaar bescheiden van omvang is. De beroering van de bodem is minimaal, want juist vanwege het risico van schelpbreuk wordt er met uiterst lage snelheid gevaren. 'Beroering van de bodem stimuleert juist nieuw leven, dat is net zoiets als boeren die hun land bewerken,' vindt Boertjes. Boertjes beseft dat die zienswijze niet vreselijk populair is, alvast niet onder natuurbescher mers en politieke beleidsmakers die zo graag de natuur 'voor de natuur' willen houden - wat ze ingeeft om tegen het gebruik ervan door boeren en vissers te zijn, en van 'beheer' niet willen horen. 'Ik vind dat je tegen woordig wel heel erg veel van die mensen hebt die overal tegen zijn,' verbaast Boertjes zich. ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1 Dirk van Gelder 1938-1963 Agnes van de Noort- van Gelder (Den Boer-de Ruiter) 2 Zeeland Karei Tomeï e.a. (Scriptum) 3 Capitool reisgids Zeeland Bartho Hendriksen (Unieboek) 4 Monumenten van aarde R.M. van Heeringen e.a. (Bos Böttcher) 5 De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verha len Kees Slager (Van Gennep) 6 Mijn Zeeland Kees Slager (Atlas) 7 Verloren scholen Cees de Bliek 8 Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 9 Over ambachtsheren en kasteelbergen M. Lenshoek e.a. (Koperen Tuin) 10 Het vooroorlogse Oostburg herleeft Roger van Pamelen/Johan Verstraeten De Zeeuwse, boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, 't Spui te Vlissingen, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zienkzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: JJ.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (telefoon 0113-215237, e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). 63 Ze euws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 63