Het huis met balkon van de familie Van der Swalme-Tak Huize Molenwijk te Oostkapelle, ca. 1900. Foto J.R. Tak, Serooskerke, aan de Dam te Middelburg, ca. 1900. Foto E. Helder, overgenomen uit: H.M. Kesteloo, Oostkapelle in woord en beeld, Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank. Middelburg 1909. Middelburg was. Maar, aldus de dagboekschrijfster, 'ik dank er voor ter wille mijner Ouders mijne vriend schap te schenken aan iemand voor wie ik mijn hart niet blootleggen kan'. De liefde van maagd tot knaap De zomermaanden brachten de Van der Swalmes op Molenwijk door, het buiten dat Maria's vader na het overlijden van Th. Lambrechtsen in 1879, van diens weduwe had gekocht. Daar nam Maria de pen pas weer ter hand toen er op 1 augustus 1893 iets voorviel dat zij een dag later 'moest toevertrouwen aan het papier': Ik heb Paul lief, meer dan lief, reeds eenige keeren heb ik een' groet van hem gehad, en dit deed mijne haast ingeslapen toegenegenheid met kracht ontwaken. Als ik hem eens spreken kon, en in mijne overpeinzingen ontmoette ik hem in de duisternis, als ik met Stanny wandelde in de pauze van het Concert gisteren avond door de Oostenrijksche Dames gegeven. Het was heel zoet, en zie, wat ik mij voorstelde gebeurde. Hij kwam naar Stanny en mij toe, gaf mij de hand, en vroeg hoe ilc het maakte. Ik geloof dat in mijne oogen weêr de oude toegenegenheid te lezen stond. Tot het einde toe heeft hij naast mij loopen praten; ik had moeite kalm te blijven en mijn' arm niet te steken door de zijne; een oogenblilc voelde ik zijn' arm tegen mijn arm' aan. Hij zeide dat ik veel te weinig kwam, dat ik eens meê moest komen, kwam tennissen en dansen, en O!, vooral dit laatste zou ik ook héél graag doen, doch het kan zoo moeielijk. Mijn lief Jufje, had U dit ooit van Uw kind gedacht? O! ik heb hem wanho pig lief, en ik snak naar een bewijs dat ik hem niet geheel onverschillig ben. Als hij mij nog eens lief had; als ik hem eens alleen spreken kon. Paul vroeg of ik van avond ook op het Concert kwam; ik wilde hetals ik hém dan maar weêr kon spre ken. O! hij is degeen, met wien ik leven wil! Paul was Paul ('Pol') Jacques Boogaert, de enige zoon van Henri Louis Boogaert (1848-1912) en Antoinetta Henriette Bertha van den Berg van Saparoea (1851-1935). In 1893 volgde hij een opleiding aan de n Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 13