dan? Wat moest er dan van haar worden? 'O! God! een mensch kan vaak zoo verlangen een' steen in zijne borst te hebben in plaats van zoo'n fijn besnaard hart!' Wachten Toen Maria aan haar laatste schooljaar was begon nen, in september 1893, en 'haar Juffie' had terugge zien, had zij tegelijkertijd de aanwezigheid van Paul moeten missen die weer van Walcheren naar Breda was vertrokken. Wat Maria verwachtte, gebeurde: 'Ik lcwarn weer geheel onder den invloed van Juffr. van Slee en behalve op zoo'n eenzamen vacantiedag, was mijn verlangen naar Paul dan niet zoo hartstochtelijk, want Juffie bracht mij onder haar oude betoovering.' Toch was het anders dan vroeger en reageerde Sophie van Slee, aldus Maria, afstandelijker op haar nu eens nukkige dan weer aanhalige buien. Waarschijnlijk kwam dat voort uit zelfbehoud: de zeer bij haar pupil len betrokken vrijgezelle begeleidde haar leerlingen met liefde en aandacht, maar moest daarbij steeds de grenzen in de gaten houden. Maria werd in die dagen gekweld door droevige en zwaarmoedige gedachten. Hoe moest het straks gaan als zij van school was? Wachtte haar dan misschien een strenge kostschool waar haar ziel zou sterven, of moest zij thuis blijven in het ouderwetse Middelburg? Zou Paul Mies Drabbe trouwen? En als hij dat niet deed, maar 'om haar kwam', zou hij dan niet sterven in hun engagement, of zou zij niet een kind het leven schenken en het vervolgens verliezen - en Paul ook? 'Ilc had graag willen sterven in deze dagen', verzuchtte ze, 'doch mijne borst bleef ademen en zoo moest ik voort.' Tijdens de kerstvakantie van dat jaar zag zij Paul eens met schaatsen de Lange Delft inslaan. Zij over woog te leren schaatsen, maar 'lcreeg echter spoedig weer minder lust om te leeren rijden, want Papa en Mama zullen mij toch nooit toestaan alleen met andere jongelui tochtjes te maken, en dus heb ik er de moeite van het leeren niet voor over!' De hoop van het jonge meisje was nu op de paasvakantie geves tigd; wellicht zou zij haar aanbedene bij een concert 14 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 16