zoo geheel in Paul, toen wij te Domburg een concert bijwoonden, waar ook Miesje Drabbe was. Ik weet niet of ik haar niet iets toedraag van vriendschap.' Zij voelde zich ontrouw tegenover de beide liefdes 'van maagd tot knaap' die zij gekoesterd had, maar nu her nam de jonge geliefde zijn rechten. Was het 'wilde, hartstochtelijke kind' getemd in Brussel? Op zondag i september 1895 verbleef de familie nog op Molenwijk en voegde Maria de vol gende woorden aan haar dagboek toe: Als wij nu over een paar dagen naar de stad ver trekken, begint mijn leven! Tot nu toe is het niet meer dan spel en gedachten, illusie en gevoel geweest; doch nu begint ook mijn werk; nü moet ik trachten iets van mijn schrijven te maken, mijne kinder-indrukken uit te werken; nu moet ik beproeven wat mij tegenstaat moedig door te maken: visites slikken, coquette schepselen aan mijne zijde verdragen en aanzien dat haar glim lach mannenharten wint, terwijl mijn hart, dors tende naar groote liefde, onverhoord klopt! Terug op de Dam in Middelburg, maakte het gevoel van verwachting dat op Molenwijk nog de overhand had gehad, al gauw plaats voor somberheid, een voorgevoel Molenwijk mogelijk nimmer terug te zien en jong te sterven. 'O, God! neem mij dan, als ik nu reeds rusten mag! - Maar, Vader! Wat deed ik voor Uwe wereld; moet ik eerst nog niet werken, God?' staat op een van de laatste bladzijden van het dagboek te lezen. Het geschrift eindigt hoopvoller. Begin okto ber ontving Maria als reactie op de zending van haar werk een brief van Sycogne, waarin hij haar vroeg nog eens iets op te sturen. Maria's slotwoorden zijn een bede aan haar naamgenote Maria, de 'gewijde Moeder van Jezus', om Emile te steunen, want al rustte Paul nog in de bodem van haar hart, de tweede liefde bloei de en maakte haar op dat moment gelukkiger. Eind goed, al goed Al die jonge onstuimige en tegenstrijdige gedachten en gevoelens werden natuurlijk toch in banen geleid. Het is al aangeduid: op 17 mei 1900 trouwden Paul Boogaert (1874-1948) en Maria van der Swalme (1876-1951) in Middelburg. Zij kregen twee kinde ren, Henri Louis Boogaert (1903-1983), die van 1947 tot 1952 burgemeester van Domburg was, en Paula Maria Boogaert (1904-1947), die een Zeeuwse Heyse huwde. In familiekring is Maria blijven schrijven en dichten. Zoals zovele talentvolle vrouwen eind negentiende, begin twintigste eeuw, heeft zij het werkelijke kunstenaarschap niet met het huishouden en het moederschap kunnen of willen combineren. Hoeveel onontdekte meesterwerken in de dop zijn er misschien wel niet in vlammen opgegaan of liggen op stoffige zolders te verkwijnen, of zijn verdwenen in de vuilnisbak? Met het dagboek van Maria van der Swalme is een uniek document bewaard gebleven. Het geeft inzicht in negentiende-eeuwse familiever houdingen en in de mores binnen gegoede Zeeuwse kringen; de dramatis personae worden vanuit een per soonlijk perspectief op hartstochtelijke wijze en in het algemeen in heel goed taalgebruik belicht. Niet alleen de hoofdpersoon, ook de bijfiguren gaan voor je leven. Maria van der Swalme had talent en het is eeuwig zonde dat zij dat talent niet meer heeft geoefend en ontplooid, niet gelijke tred heeft doen gaan met haar rijping van schoolmeisje tot volwassen vrouw en ver volgens niet naar buiten heeft gebracht. Waarom het dagboek in Rheden opdook? Tijdens de Tweede Wereldoorlog moesten Maria en Paul uit Zeeland evacueren en vestigden zij zich in Wolfheze bij Arnhem. Hoogstwaarschijnlijk hadden zij het boek in hun bezit tot het bij het bombardement van 17 sep tember 1944 op straat kwam te liggen. Voornaamste bronnen Dagboek Maria van der Swalme, 5 juli 1893 - 8 oktober 1895. Domburgsch Badnieuws, 1888-1895. Familiearchief Van Citters, Zeeuws Archief Middelburg. Gemeentearchief Delft, digitale stamboom, http://www.archief. delft.nl/. Genealogie Smallenburg, Parenteel van Barent Smallenburg, http://home.planet.nl/~smallenb/bahav-000015-smallies-p.htm. Frederik Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, Middelburg 1890-1893. Nederland's Adelsboek, 's Gravenhage, Den Haag 1989, 1995, 1996-1997, 2000-2001. Nederland's Patriciaat, Centraal Bureau voor Genealogie en Heraldiek 's Gravenhage, Den Haag 1910, 1911, 1916, 1918, 1958. Particuliere collectie, Middelburg. Francisca van Vloten, 'Dromen van weleer. Kunstenaars in Domburg 1898-1928', in: Reünie op 't Duin. Mondriaan en tijdge noten in Zeeland, Middelburg (Zeeuws Museum)/Zwolle 1994, n-71. Francisca van Vloten, Moenl Tussen Toorop en Mondriaan. De kunstenares Mies Elout-Drabbe 1875-1956, Vlissingen 2004. Zeeuws Archief Middelburg, Bevolkingsregisters, Akten van de Burgerlijke Stand en Adresboek Middelburg, 19e en 20ste eeuw. Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg, Beeldbank Zeeland, 19e en 20ste eeuw. 21 Zeeuws Tijdschrift 2008 11-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 23