GEGRILD VONNIS Door André van der Veeke Het was een warme zomeravond en mijn gedachten gingen uit naar China. Miljarden Chinezen wachtten ons op. Met hun krankzinnige discipline wierpen ze een enorme schaduw over onze toekomst. Heersers over de aarde zouden ze aan het eind van de eeuw zijn. Of eerder. Ik keek enigszins vervreemd om me heen. Het terras was tot de laatste stoel bezet. Mijn vrouw Anja verdiepte zich in de menukaart. Zouden er op dit ogenblik nog meer bezoekers aan het Gele Gevaar denken, vroeg ik me af. Werktuigelijk opende ik mijn menuboelc en bla derde tot ik bij de hoofdgerechten aangekomen was. Gegrild Vonnis, las ik bij nummer 19. Ah, een grap, veronderstelde ik. Vervolgens drong het tot me door dat we ons op het terras van restaurant Het Vonnis bevonden, gevestigd in een voormalig kantongerecht. Ik begon de spijskaart systematisch door te bladeren en ontdekte de ene na de andere toespeling op het gerechtelijke systeem. Galgenbrokken konden we krijgen of een Geboeide Salade. Ik wist niet wat ik van deze culinaire extremiteiten moest denken en besloot om hetzelfde te bestellen als mijn vrouw. Specialiteit van de chef-kolc: Gegrild Vonnis. Stukjes varkenshaas aan een spie, gecomplementeerd met een verrukke lijke notensalade. Amper een uur geleden waren we van een tien daagse vakantie teruggekeerd. We verkeerden nog in de fase dat het verre bergdorp met het luxueuze chalet - 40 meter balkongeraniums rondom de woning - ons reëler en vertrouwder voorkwam dan de eigen stad. Met enig afgrijzen bekeek ik de plek waar we zaten: een marktplein gegarneerd met hoog opgestelde bloembakken, luidruchtige terrassen en moderne verlichtingszuilen. Bijna alle panden waren in grijstinten geverfd of bestonden uit grijze steen. Ook de bestrating was grijs. Dode stad! Natuurlijk kon ik niet doen alsof de plek me verraste. Deze omgeving was onheilspellend vertrouwd voor me, maar door mijn wekenlange afwezigheid had alles wat ik nu observeerde extra zinloos gewicht gekregen. 'Hebt u al een keuze kunnen maken?' Het meisje dat dit vroeg was geldeed in een zwarte rok en een witte overhemdblouse. Waarom droeg ze geen toga? Als je aan een grap begint, moet je die tot het bittere eind volhouden. 'Wat houdt nummer 19, Gegrild Vonnis, eigenlijk in?' vroeg Anja. Het meisje begon het een en ander uit te leggen, maar ilc werd afgeleid door een vrouw aan het tafeltje naast ons die luidkeels door haar gsm begon te roepen. 'Een gsm is geen megafoon,' toe terde ik met een vergelijkbaar aantal decibellen. 'En jij?' vroeg mijn vrouw. 'Hetzelfde, plus een biertje.' 'Ik ben blij dat ik niet meteen de keuken in moet duiken,' zei Anja. 'Dit is bovendien een leuke afslui ting van de vakantie.' Ze was nog niet uitgesproken of het meisje kwam het bier al brengen. 'Op de thuiskomst,' proostte Anja. 'Ja, op de thuiskomst,' mompelde ik, ook al kon ik deze plek in geen enlcel opzicht met een thuis in verband brengen. Zo had ik bijvoorbeeld nog geen enkele stads genoot in de onafgebroken stroom voorbijgangers herkend. Ik woonde blijkbaar in Niemandshuizen. Omdat de zon steeds meer terrein veroverde, schoof ik mijn stoel achteruit tot aan de glazen voorpui. 'Is er wat?' vroeg Anja. 'Je bent zo onrustig.' 'Ik ben een oude neuroot,' antwoordde ik, in een poging om haar en mijn onrust te dempen. 'Ik moet even wennen aan mijn omgeving. Bovendien is dit mijn buurtje niet.' 'Vind je dat we beter thuis hadden kunnen eten?' 'Nee, nee,' haastte ik me te zeggen. 'Het is goed zo, ik heb honger, meer is er niet aan de hand.' Om mijn eetlust te etaleren nam ilc een flinke slok van mijn vloeibare brood. Intussen bleef mijn blik automatisch over de voor bijgangers glijden. Veel zichtbare spieren, tatoeages, uitbundige, vaak verlepte decolletés, grote Belgische families, nerveuze stapjes, vertoon van onverschillig heid. Zuipers, vreters, bellers. 'U had nummer 19 besteld, Gegrild Vonnis?' 'Ja, ja, dat is voor ons,' sprak mijn vrouw resoluut. Niet het meisje maar een man van een jaar of veertig 35 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 37