WILLEM BRAKMAN DE ZEEUWSE CONNECTIES VAN In de jaren vijftig had Brakman korte tijd een huis artsenpraktijk in zijn geboorteplaats Scheveningen. In 1957 werd hij bedrijfsarts in Enschede waarbij een regelmatig dienstverband hem meer gelegenheid gaf om te schrijven. In 1961 debuteerde hij met de roman Een winterreis, daarna verscheen zijn werk met vaste regelmaat. Hij kreeg in 1979 de Bordewijkprijs voor de verhalenbundel Zes subtiele verhalen en in 1981 de P.C. Hooftprijs voor zijn gehele oeuvre. In 2003 verscheen zijn vijftigste roman, Nazomer. Een kleine episode uit het leven van een man die een huis erft in Hulst, dat ook een plaats van handeling is in zijn debuutroman. Brakmans ouders waren afkomstig uit Zeeland. Vader Hendrik Brakman kwam uit Terneuzen en moeder Maria Leuntje de Broekert uit Souburg. Ze vestigden zich in 1919 in Den Haag, maar bleven het contact met het land van herkomst intensief onder houden. In de periode 1925 - 1939 bracht het gezin vele zomervakanties door bij de familie in Terneuzen. De familie uit Souburg woonde sinds 1924 niet meer in Zeeland, waardoor alleen Zeeuws-Vlaanderen een onderdeel van Brakmans jeugdherinneringen werd. Familieachtergronden De meeste Nederlandse Brakmannen vinden hun oorsprong in Antwerpen. Stamboomonderzoek heeft hen daar in de late Middeleeuwen getraceerd, maai de Zeeuwse familie Brakman krijgt pas contouren als de Antwerpenaar Joanne Braeckmans, koopman in vette waren, na 1585 naar Middelburg trekt, omdat zijn woonplaats weer in Spaanse handen was geko men. Hij trouwde in Middelburg in de Nederlands- Hervormde kerk met de eveneens uit Antwerpen afkomstige Rebecca Velcemans. Hun enige zoon, Johannes, werd schoolmeester en schreef de fami lienaam als 'Brackman'. In 1654 verhuisde Johannes naar Cadzand en sindsdien is het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen de bakermat van de familie. Brakman had het niet hoog op met zijn eigen naam: 'Het zal jullie zijn opgevallen dat er iets mis is met de naam Brakman, hij geeft en neemt tegelijk. Wie de naam draagt wordt minder want er is het geluid in verborgen van een oud torentje dat ineenstort. Er is ook een duidelijk ach, ach in te horen als je de naam uitspreekt en ook de klank van a bah, ajakkes, jakhals, barre stakker, zatladder en grafkrans.' (Uit: Pop op de bank. Een autobiografie, pp. 70-71) Van de genealogische studies van de familie Brakman dateert de oudste uit het interbellum van de vorige eeuw. De geschiedenis van de familie Brakman van J. A Brakman, is een opsomming van de vele generaties Brakman vanaf Antwerpen in de vijftiende eeuw tot 1922. Het is een wat onoverzichtelijk geheel waarin de grote lijn op vele plaatsen wordt onderbro ken door informatie die niet altijd even relevant is. Op uitvouwbare bladen maakt de lezer ook kennis met aangetrouwde uit Frankrijk afkomstige families die na 42 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 44