Hendrik ooit de buurvrouw van de verdrinkingsdood heeft gered. De legendarische redding van buurvrouw Paap uit zee, is in Een winterreis een van de verhalen over vader Akijn, waarvan de zoon ontdekt dat het allemaal niet zo'n vaart had gelopen. 'Om zijn grote verdiensten voor het vaderland,' zo besluit Willem Brakman, 'werd hem een functie aangeboden als employé bij het bankierskantoor Lissa en Kann' (zie Aanvulling, p. 398 bovenaan). Hendrik Brakman die als 'Endrik met de neuze' in zijn geboorteplaats werd herinnerd, bleef iemand van de familie uit Zeeland. Hij onderhield geen con tact met verre Haagse verwanten zoals de classicus dr. C. Brakman die docent was aan het gymnasium Haganum of de samensteller van De geschiedenis van de familie Brakman die op de goed gesitueerde Beeldaan woonde. Toch kwam Johannis Abraham Brakman - de Grote Tabellarius, zoals Willem Brakman hem noemt - een keer naar zijn ouderlijk huis aan de Bevelandsestraat in Duindorp. Uit het voorwoord van de Aanvulling is wel te reconstrueren waarom die ontmoeting heeft plaats gevonden. In 1925 nam het gezichtsvermogen van Johannis Abraham sterk af, later kwam daar wel enige verbetering in. Vanaf 1932 dwongen de gevolgen van een longontsteking hem binnenshuis te werken. Zijn zoon Cornelis die in de autotechniek zat, had geen belangstelling voor de genealogie en zijn kleinzoon Johannes Abraham was nog te jong, hoewel deze in het jaar 1936-37 het manuscript van de Aanvulling zou uittypen zodat het naar de drukker kon. De ontmoe ting van Johannis Abraham met Hendrik Brakman kan daarom hebben plaatsgevonden rond 1930, maar het verzoek aan Hendrik Brakman om het werk aan het familieboek over te nemen leverde niets op. Hij vreesde volgens zijn zoon de tabellen. In Late vereffening herinnert 'Brakman' zich het bezoek van Johannis Abraham. 'De samensteller van de genealogie heb ik een enkele maal mogen zien, ik was nog maar een knaap en niet in de beste jaren, toen hij mijn ouders bezocht in Scheveningen om in de voorkamer bij de Jaarsmahaard te staan en daar voor zich uit te kijken. Hij was met zekerheid gekleed in een bruin pak, had een volle baard en droeg een lorgnet met ovale glazen waar doorheen hij een borende blik de kamer in wierp, en hield daarbij het hoofd sterk achterover. Ook wreef hij zich traagjes in de handen. Dat was Johannes A. Brakman, natuurlijk nu ter tabelle.' (pp-7-8) In het latere werk van Brakman wordt Zeeuws- Vlaanderen nog een paar keer als plaats van han deling genoemd. Zeeland, met name Hulst, is als locatie nog bij flarden aanwezig omdat de personages er de realiteit totaal uit het oog verliezen. In Het goede boek kijkt een bejaard heer kort voor de Eerste Wereldoorlog terug op zijn leven in Terneuzen, Axel en Hulst. Er rijdt een stoomtram, de herberg 'Het bonte hert' wordt gefrequenteerd. Hij erft een villa met de naam Tivoli in Hulst, maar het huis wordt al door veel halve en hele kennissen bewoond. Er is inkwartiering. Notarissen en intriganten krijgen het huis ten slotte in handen omdat de ikfiguur meer bezig is met zijn aantekeningen dan met de realiteit. De villa Tivoli is ook in de roman Nazomer de plaats van handeling. De hoofdpersoon erft wederom het huis Tivoli en dreigt het weer kwijt te raken. Nu wordt het ook bewoond door personages die op vroegere vrienden van Brakman lijken. De 'late vereffening' is hier minder vriendelijk. In deze roman verkeert het huis in zeer bouwvallige staat, maar de personages zijn meer bezig met een chaotisch verlopend feest in het raadhuis. De realiteit is verre. De echte villa Tivoli werd in 1967 afgebroken wegens bouwvallig heid, maar Brakman schrijft tot op heden onverdroten verder. Bronnen en literatuur J.A. Brakman, Geschiedenis van de familie Brakman, 1540-1921, 's-Gravenhage (Niet in den handel. Gedrukt bij Boom-Bliek, Breskens 1922) en J.A. Brakman, Aanvulling op de geschiedenis van de familie Brakman oflle deel, 1415 - (1490 -1515 - 1595J - 1936/ 's-Gravenhage (Niet in den handel). Gedrukt bij G. Niessen, Ede 1937). Jos J.M. Bitter, Parenteel van Pauwles van der Braken, 1415 - 2004. Uitgegeven in eigen beheer. 2004. A.H. Stouthamer, De kwartierstaat van Willem Brakman en Johannis Abraham Brakman, Breukelen 2004. Uitgegeven in eigen beheer. Geciteerde romans en verhalen (de romans en verhalen van Brakman verschijnen bij uitgeverij Querido in Amsterdam) Een Winterreis, 1961 De weg naar huis, 1962 Zeeland bestaat niet, in: Maatstaf, jrg. 18, (1970), nr.4/5, blz. 7-8. Herdrukt in Literair Akkoord 14, Utrecht/Antwerpen 1971 en in Willem Brakman, Zeeland bestaat niet, Oosterbeek, Bosbespers 1981. Jongensboek, 1987 Pop op de bank. Een autobiografie, 1989. Een vreemde stam heeft mij geroofd, 1992 Late vereffening, 1994 Het goede boek, 1998 Nazomer, 2003 48 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 50