Een gedenksteen voer De Ruyter in Kerteminde op Fynen Eind 2006 bracht het ZT een special over Michiel de Ruyter uit. Die publicatie werd gevolgd door een stortvloed van aandacht voor de Zeeuwse held die zelfs lang na zijn dood nog honderdduizen den op de been weet te brengen. Deze P.S. moet als een voorlopig afscheid worden gezien maar tegelijk als een belofte voor de toekomst want het blijkt nog steeds mogelijk nieuwe zaken over hem te ontdekken. Veronica Frenks Het lijkt een bijzondere dag te worden. Ik zwem door het landschap waarin oud en nieuw zich moeiteloos aaneen rijgen. Ondanks de kou volkomen open voor wat zich aan me voordoet. Ga op en onder in het land schap. Historische zoektocht, onvermijdelijk met het nu verbonden. Ochtendlicht, goud op grote stapels hooi, ordelijk in het land geplaatst alsof het gebouwen zijn. Driehonderdvijftig jaar eerder voer Michiel de Ruyter met zijn manschappen ver van huis langs dit landschap met geruststellende glooiingen. Voor hem was de kust onbekend. De Zweden moesten verjaagd worden, de machtsbalans was uit evenwicht. Onze moedernogotie naar de Oostzee liep gevaar. Wordt er van mij een heldenverhaal verwacht? De Ruyter is dit jaar deel van mij. Zijn moed is hier getoond. Is dit de moed die ik vereer? Hij vond de kracht nieuwe werelden in te stappen, bedacht op gevaar, nooit wetend wat zich voor zou doen. Nog onverwacht vind ik aan het strand de steen. Tastbaar spoor. Ik vertel mijn verhaal in de gloed van het vuur in de zaal van het slot. De mannenmenigte doet zich te goed aan warme wijn en een Zeeuwse zeeman. Mijn held zorgt voor eten, warmte, de computer en een drankje. De vondst van de steen die ochtend in het koude Kerteminde doet mijn bloed sneller stromen. De liefde van een onderzoeker die oplaait? Schatgraven misschien. Open voor de wereld die zich openbaart. Fynen, 14 november 2007 Michiel de Ruyter ging in 1659 b'j Kerteminde op het Deense eiland Fynen aan land. Het eiland werd bevrijd dankzij hem, admiraal Bjelke en veldmaarschalk Schack. De Deense koning Frederik was zeer dankbaar en gaf De Ruyter een jaargeld en een adellijke titel. Na deze gebeurtenis, de eerste amfibische operatie, werd de Nederlandse marine opgericht. In Nyborg op Fynen, waar de hevigste gevechten plaatsvonden, wordt de bevrijding tegenwoordig jaarlijks herdacht. De steen markeert de plek waar De Ruyter, na een moeizame tocht, aan land kwam. Foto: Veronica Frenks. 71 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 73