IN MEMORIAM LEO DE BRUIN Middelburg 1949 - Ooij 2008 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Op 6 februari 2008 overleed plotseling vormgever en typograaf Leo de Bruin. In de jaren tachtig van de vorige eeuw ontwierp Leo de omslagen van het Zeeuws Tijdschrift. De eerste dertig jaar van het Zeeuws Tijdschrift was er aan de vormgeving daarvan - met uitzondering van het onwerp van Joop Dam in 1975 en 1976 - weinig aandacht besteed. Rechtgeaarde abonnees lieten immers de nummers na een voltooide jaargang in een blauwe band inbin den. Daarbij werden zij zonder enig cermonieel van hun tere huid ontdaan. Niemand maalde er dus om tot Leo, na zich het vormgevingsvak meester te hebben gemaakt, door zijn vader M.P. de Bruin, de voormalige eindredacteur van het Zeeuws Tijdschnft, werd gevraagd om de omslagen te ontwerpen. In 1979 ging Leo de Bruin voor uitgeverij SUN werken, waar hij de vormgeving en de begeleiding van de boekproductie op zich nam. Dat zou hij tot zijn plotselinge overlijden blijven doen. Op n februari 2008 hield SUN-redacteur Henk Hoeks in Nijmegen een herdenkingsrede waarin hij het volgende over Leo's werkzaamheden zei: 'Hij bezat een oprechte bekommer nis om de vorm in een tijd dat in Nederland het gevoel en de aandacht voor de vorm schrikbarend verkommerden. Leo was echt gek van letters, die hij ook zelf ontwierp. Wie vandaag een door Leo ontworpen boekpagina te midden van 20 door anderen gemaakte pagina's ziet, haalt de pagina van hem er meteen uit. Hij had een onmiskenbaar eigen stempel, dat ik zou willen typeren als bescheiden en van een beheerste verfijning. Zijn pagina's kenmerken zich door uiterste precisie en evenwicht, ze zijn perfect door de gekozen grootte van de letter, de interlinie, het wit rondom, de koppen, de noten, de plaats van het paginacijfer. Alles klopt.' Naast zijn werk bij uitgeverij SUN heeft Leo van 1980 tot 1989 de typo grafie van de omslagen van het Zeeuws Tijdschrift gedaan. Mij vielen die pas echt op toen wij bezig waren met het samenstellen van Groot Zeeland. Vijftig jaar Zeeuws Tijdschrift 2950-2000. Bij één omslag heb je het nog niet echt in de gaten. Pas wanneer je een jaargang van zes nummers achter elkaar legt, zie je dat Leo altijd een jaargang als geheel dacht, een zesluik. Het waren vormgeversomslagen pur sang, die vooral de liefhebber van typografie aan spreken. Het werk van Leo bleef niet onopgemerkt. Tussen 1986 en 2003 werden niet minder dan 12 boeken van hem bekroond in de Nederlandse competitie van het Best Verzorgde Boek. Dat constante, hoge niveau wordt geëvenaard door zijn tien jaar dito aanpak van de omslagen van dit tijdschrift. Dit uit 60 delen bestaande Zeeuwse oeuvre is wellicht minder bekend, in het oog liep het hier wel en vanaf 1980 wordt het Zeeuws Tijdschrift niet meer ingebonden maar worden de omslagen gekoesterd. Namens bestuur en redactie van het Zeeuws Tijdschrift, Paul van der Velde HÉT BOEK VAN DEBREE MfdUelingnïwnhtl Koninklijk Zftunsdi Gfnootschop daVVfatnschappcn 72 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 74