geloofwaardigheid', kopte de krant van 31 oktober 2005 dramatisch boven een verhaal met een vertrou wenwekkend tussenkopje 'analyse'. Een deskundige aan het woord! Nu Bosbooms nummer 1 en 2 beide naast het net bleken te hebben gevist schetste hij het winnende boek ineens als een 'degelijke samenvatting van wat al bekend was, niet bijzonder aantrekkelijk of verhelderend opgeschreven of gepresenteerd'. 'Zijn Kuipers en Swiers werkelijk beter dan auteurs die in binnen- en buitenland worden geprezen, wier boeken worden vertaald en die meerdere prestigi euze prijzen hebben gewonnen, zoals De Moor en Zwigtman?' Verder stelde Bosboom plots de (te) grote verwevenheid van de Prijs met het Zeeuws Tijdschrift ter discussie en riep op tot een nieuwe opzet met een 'onafhankelijke jury'. Kortom: de journalist stelde het vermeende gebrek aan objectiviteit van de ZBP in scherpe bewoordingen aan de kaak, toen de uitslag af bleek te wijken van zijn eigen, minstens even subjec tieve voorkeurslijstje. Incestueus Een andere misprijzer van de Prijs betoont zich Bert Gerestein van Uitgeverij ADZ. Geresteins letterlijke argumenten staan me niet helder voor de geest, wel de vastbeslotenheid ervan. Het weerhoudt auteurs uit het ADZ-fonds er niet van om toch mee te din gen, zoals dit jaar Victor Enthoven met Een Zeeuwse zeeschilder. Engel Hoogerheyden, 1740-1807. Over Hoogerheyden schreef Enthoven recentelijk ook een feature in Zeeuws Tijdschrift (57 (2007) 3/4, thema 'Havens in Zeeland'). Ook de bezwaren van Gerestein en anderen heb ben te maken met het gevaar van belangenverstrenge ling, vriendjespolitiek en dergelijke. Zo won Francisca van Vloten, redactielid van het Zeeuws Tijdschrift, in 2004 de Prijs met Moen, tussen Toorop en Mondriaan. Minor, de vaste columnist van het enige literaire tijdschrift voor Zuidwest Nederland en omstreken Ballustrada, wond zich hierover op in aflevering 2004-4 van zijn blad: de shortlist was te eenzijdig (alleen non-fictie), de jury had een ondeskundige voorzitter, namelijk de politicus Van Gelder, en de uit slag was 'incestueus'. In dezelfde aflevering kondigde hoofdredacteur André van der Veelce (ook een vaste medewerker van Zeeuws Tijdschrift) voor 2005 alvast een eigen literaire wedstrijd van Ballustrada aan. Lofwaardig initiatief, maar wegens gebrek aan finan ciële ondersteuning ging dit weer snel ter ziele. Want dit is Zeeland, een matig bevolkte provincie aan de boorden van het land en ver van de landelijke boeken productiecentra en grote uitgeverijen. Van der Veeke dong als individueel auteur trouwens verschillende malen mee naar de ZBP, onder meer met zijn poë ziebundel Reiziger voor alle richtingen, een titel van... jazeker, Uitgeverij ADZ, bestierd door Bert Gerestein, notoir tegenstander van de Prijs. Brede literatuuropvatting Je kunt niet compleet blind blijven voor de argumen ten van de critici, dat is duidelijk. Toch meen ik dat de door velen gesmade brede aanpak van de Zeeuwse Boekenprijs enkele grote voordelen heeft, en boven dien door de Zeeuwse situatie wordt 'voorgeschreven'. Als ex-winnaar en herhaaldelijk genomineerde ben ilc zelf natuurlijk óók geen onbesmette persoon, waar het gaat om het wegen van de Prijs. Maar over dit onderwerp schijn je binnen de Zeeuwse grenzen alleen subjectief te kunnen oordelen. Vrijwel iedere serieus geïnteresseerde is tegelijk, al of niet zijdelings, een betrokkene. Het gaat immers om een fenomeen in een matig bevolkte regio, waar veel mensen over veel petten beschikken. Het is de makke van 'de provincie'. Je kunt elkaar ondanks de ruime verschieten en wijde velden maar moeilijk ontlopen; belangenverstrenge ling is een keihard, endogeen gegeven. In het alge meen koester ook ik weinig illusies over ontwijfelbare objectiviteit en inhoudelijke onfeilbaarheid van jury's, ik ken het fenomeen ook van binnenuit. Maar het is vruchteloos om bij voorbaat al te twijfelen aan de intenties en integriteit, immers: 'goede wil is de basis van het recht'. Afgezien van de hierna te noemen voordelen van de brede opzet van de Prijs, is die opzet ook onver mijdelijk wegens de geringe boekenproductie in relatie tot Zeeland, ondanks een bijna exponentiële toename gedurende de laatste decennia. Bij een meer verfijnde onderverdeling naar genre zou er geen seri euze longlist en mededinging gegenereerd worden, 'Zeelandstad' is geen Randstad. Het grootste voordeel van de vertrouwde opzet vind ik, dat deze recht doet aan de brede literatuurop- 74 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 76