De graal in Graauw Het Leugenverhaal Negen jaar geleden had het schrijversechtpaar Kisling Verhuyck nog nooit van het dorpje gehoord. In hun zoektocht naar een woning in de buurt van Antwerpen vonden zij er hun droomhuis, een authentieke pastorie. Toen wisten ze nog niet dat Graauw, een dorp met circa 700 inwoners in het Zeeuws-Vlaamse land centraal zou komen te staan in de onlangs met de Zeeuwse Boekenprijs 2007 bekroonde roman Het leugenverhaal. Door Lineke Broos De achtergrond van de auteurs maakt duidelijk waarom zij tot een dergelijke roman zijn gekomen. Corine Kisling werd in 1954 te Rotterdam geboren. Ze studeerde Franse taal- en letterkunde aan de Universiteit te Leiden. Naast het schrijverschap is Kisling literair vertaalster. In 1993 debuteerde ze met de roman Tangen. Daarna volgde in 1994 de roman De Engelenbak en in 1996 Satan in de polder, dat bekroond werd met de Schaduwprijs (debuutprijs voor een Nederlandstalige thriller). Verder verschenen van haar hand De groene gloed en Afgrond. Paul Verhuyck werd in 1940 in Antwerpen gebo ren. Na Romaanse Filologie te hebben gestudeerd aan de Rijksuniversiteit te Gent werkte hij onder meer aan de Hogeschool voor Vertalers Tolken in Antwerpen. Daarna vertrok hij naar Nederland, waar hij gedurende 27 jaar als universitair hoofddocent aan de Rijksuniversiteit te Leiden verbonden was en oudere Franse en Occitaanse literatuur doceerde. Na een reeks wetenschappelijke publicaties op zijn vak gebied, publiceerde hij in 1991 zijn eerste roman De doodbieren, die bekroond werd met de Anton Wachter prijs en de Vlaamse debuutprijs 1992. In 1993 volgde Moord door geboorte en in 1995 De binnendienst, die getipt werd voor AKO- en Librisprijs. Verder schreef hij Hout en koper en De elektrische man. Met hun historische kennis, de liefde voor de Romaanse literatuur en de hartstocht voor Zeeuws- Vlaanderen wisten Kisling Verhuyck een boeiende historische roman met een spiegel naar het heden te publiceren. In hun eerste gezamenlijke roman Het Leugenverhaal komen Graauw, het verhaal Van den Vos Reynaerde en de Graallegende op een zeer door dachte wijze bij elkaar. Scherp en geslepen reflecteren Kisling Verhuyck op de onbetwiste hoogtepunten van de middeleeuwse literatuur. Twee grote cultuur schatten worden in Het Leugenverhaal onlosmakelijk verbonden: het epos Van den Vos Reynaerde, het ver haal van Willem die Madoc makede, over de rebelse Reynaert die door list en bedrog het feodale dierenrijk volledig op zijn kop zette en de eerste versie van de Graallegende door Chrétien de Troyes, waarin één van de ridders van Koning Arthur, Parcival, op zoek gaat naar de Heilige Graal. Waarheid of bedrog? De roman begint bij de Amsterdamse uitgever Lucas Mingus. Voor de afwikkeling van een erfenis van zijn overleden tante die hem een huis in Graauw naliet, gaat hij terug naar zijn geboortedorp Graauw. Bovendien heeft zijn oude leermeester Rosseel hem om hulp gevraagd: de bejaarde monnik is onverwacht in de problemen gebracht door de publicatie van zijn artikel over Reynaert en de graal in een obscuur tijd schrift. Bij aankomst herkent Mingus het dorp van zijn jeugd niet meer. Verdachte monniken, doortrapte projectontwikkelaars, Vlaamse nationalistische neo nazi's, op hol geslagen boeren, een criminele anti- 76 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 78