ZEEUWSE boekenprijs JURYRAPPORT ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2007 Van 54 ingezonden boeken naar 6 genomineerden naar i winnaar. De jury heeft ze allemaal bekeken en gelezen. Wie heeft hem nog nooit bekeken? De televisieto ren van Goes, ongeveer vanuit heel Zeeland te zien. Zoiets vanzelfsprekends dat je er nauwelijks van opkijkt. Remco van Schellen presenteert in zijn Vijftig jaar zenden en ontvangen, biografie van de tv-toren Goes (Uitgeverij Etcetera) op informatieve wijze alle facetten van de toren, gelardeerd met tal van weetjes. Een prachtig boekje over geschiedenis, techniek, omroep, onderhoudswerk en bijzonderheden van de toren. Onderhoudend, informerend en met een ver rassende kijk op dit Zeeuwse baken. 2007 was het jaar van Michiel de Ruyter, onbe twiste held van Nederland. Niet één boek, maar een halve boekenplank moest de jury over hem bekijken. Eén werk viel daarbij onmogelijk over het hoofd te zien: De Admiraal. De wereld van Michiel Adriaenszoon de Ruyter door A. Th. van Deursen, J.R. Bruyn en J.E. Korteweg (Uitgeverij Van Wijnen). Het herden kingsboek is voor een breed publiek geschreven door gerenommeerde historici. Het is degelijk, compleet en fraai vormgegeven. Een waardig eerbetoon voor die Vlissingse jongen, die een icoon van het vroegmo derne Nederland werd. De trots van Middelburg zijn natuurlijk de tussen 1593 en 1602 door de Staten van Zeeland bestelde tapijten. Er valt ongelooflijk veel op te zien. Voortaan zullen we er anders naar kijken, dankzij Katie Heyning. Haar boek De tapijten van Zeeland uitgege ven door het Zeeuws Museum is geschreven met oog voor historisch detail, de grote geschiedenis is terug gebracht tot kleine wapenfeiten. Het is een prestatie om over het belangrijkste erfgoed van Zeeland een volledig nieuwe en originele studie te publiceren. Het gaat in dit werk niet om een herhaling of herordening van de reeds bekende feiten en het is voorlopig de definitieve studie over deze Zeeuwse cultuurschat. Zeeland door de ogen van Kees Slager. 'De Fransen hebben een prachtige naam voor een boek als dit, ze noemen het een dictionnaire amoureux.' Met deze zin opent de auteur zijn Mijn Zeeland (Uitgeverij Atlas) dat een halve eeuw bestrijkt. Hij waarschuwt dat zijn woordenboek niet alleen getuigt van zijn lief de voor, maar ook van zijn kritiek op onze provincie. De journalistiek is Kees Slager op het lijf geschreven. In Mijn Zeeland komt dat aspect nadrukkelijk naar voren. Met zijn essayistisch boek steekt de tegenwoor dige senator de riek diep in de grond om zacht stro te oogsten. Behalve een jeugdroman over puberale verlangens en seksuele zelfontdekking is Floortje Zwigtmans Tegenspel (Uitgeverij De Fontein) net zo goed een uitermate volwassen roman die ook zesentachtigjari- gen levendig laat meeverbeelden wat zich aan drama achter historische feiten heeft afgepeeld. Het is mees terlijk hoe Zwigtman zich verdiept in een vriend uit de historische artistieke vriendenkring rond Oscar Wilde. Haar bewonderenswaardige research naar negentiende-eeuwse mannelijke lust en liefde, en naar de wrede publiekelijke vervolging ervan, diept dimensies op die de seksuele historie meer kanten geeft: verbeelding, begrip en inlevingsgevoel. Het is treffend hoe opvoedend Zwigtman is, zonder opvoede- rig te zijn. Het leugenverhaal is een roman van Corine Kisling en Paul Verhuyck en gepubliceerd door Uitgeverij De Arbeiderspers. Kisling en Verhuyck namen hun woon plaats Graauw als uitgangspunt voor hun oorspronke- 78 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 80