Signalementen samenstelling jan J.B. Kuipers met een bijdrage van Marcel Migo Poetsenbakker Trouwhand Ivo van Loo, Kapitein Trouwhand. De Zeeuwse jaren van Michiel Adnaenszoon de Ruyter, 1607-2655. Middelburg: Zeeuws Archief, 2007. ISBN 978-90-74375-13-9. De gekte van het Michiel de Ruyterjaar 2007 had afge lopen zomer al de stoutste verwachtingen overtroffen, met zijn aangeklede-poppenexposities, vlootschouw en sfliifestijn, zijn postzegel, exposities, lezingen, onderwijsproject burgerschapskunde, allerhande zang en dans en een ware berg aan publicaties. Zelfs Duckstad kreeg een eigen versie van De Ruyter. Bevordering van het historisch bewustzijn of hang naar vertier en commercieel gewin? Dat alles vormde een onontwarbare kluwen. Hoe je er ook tegenaan kijkt, men moet toegeven dat het Jaar een galmend succes was. Dat de historische figuur De Ruyter al snel verdween achter de populistische iconen naar zijn beeld en gelijkenis, in een kermissfeer vol viskra men en gelegenheidsproducten die niets meer met de aanleiding te maken hadden dan dat het een aan leiding betrof, is onvermijdelijk bij zulke groots opge zette herdenkingen, waarbij talrijke partijen betrok ken zijn die hun graantje mee willen pikken. Hoe geestdrift en geldingsdrang in zo'n context jammerlijk kunnen sneven bleek al vroeg in het jaar, toen Van Loo's Kapitein Trouwhand verscheen, waarin de snel gelogenstrafte identificatie van de jongere De Ruyter met deze Trouwhand trots en uitbundig werd gepre senteerd. Zelf heb ik de auteur nog van harte gefeli citeerd met deze prachtvondst. Een mooi uitgevoerd boekje, geschreven op basis van degelijk onderzoek en met schitterend 'nieuw' materiaal geïllustreerd - en intussen een collector's item wegens de pech die de zeer deskundige auteur ten deel is gevallen. Uit nader onderzoek bleek immers al snel dat de kaper Trouwhand en Michiel de Ruyter tóch niet een en dezelfde persoon waren; Trouwhand was een andere 'Ruijter'. Van Loo kwam zelf dapper met deze onthul ling (en later met een inlegvel), het Zeeuws Archief waaraan hij is verbonden publiceerde kort achter Zotternij in het Michiel de Ruyterjaar 2007. elkaar twee opvallend uitvoerige persberichten waarin met een zekere paniek aan rechtbreierij werd gedaan. Maar dat was niet nodig op deze schaal en maakte de boel waarschijnlijk alleen maar erger. Waaraan de jammerlijk verzonken scoop te wijten was? Aan de waan van de dag vermoedelijk, het cultureel onderne merschap dat eerbiedwaardige instellingen als archie ven, musea en verwante organisaties dwingt bedrijfje te spelen en assertief'de markt op te gaan'. Maar daar zijn deze op rust en ingekeerde studie tierende instel lingen nu eenmaal niet op ingesteld. Hun bevolking met welbespraakt en spitsvondig communicatie- en marketingpersoneel lijkt vijandig aan hun eigen, his torisch gegroeide karakter. 8i Zeeuws Tijdschrift 2008 j 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 83