De Ruyter en 'zijn' wereld A.Th. van Deursen, J.R. Bruijn, J.E. Korteweg, De admiraal. De wereld van Michiel Adiiaenszoon de Ruyter. Franeker: Van Wijnen, 2007. ISBN 9789051942828, 29,50. Veronica Frenks, De wereld van Michiel de Ruyter. De trots van Zeeland. Zutphen: Walburg Pers, 2007. ISBN 9789057304071, 19,95. Adri P. van Vliet, 'Een vriendelijcke groetenisse' Brieven van het thuisfront aan de vloot van De Ruyter (1664-1665). Franeker: Van Wijnen, 2007. ISBN 9789051942910, 49,50. A.Th. van Deursen, J.R. Bruijn en J.E. Korteweg schreven het nationale herdenkingsboek De admiraal. De wereld van Michiel Adnaenszoon de Ruyter. Als officieel jubileumboek werd het bij de opening van het De Ruyterjaar op 23 maart in Vlissingen gepre senteerd. Van Deursen is een belangrijke autoriteit op het gebied van de historie van Nederlands Gouden Eeuw, Bruijn is emeritus-hoogleraar zeegeschiede nis; hun co-auteur Korteweg veroorzaakte enige tijd terug in Zeeuwse kringen wat opschudding, omdat ze bij de samenstelling van haar boek Kaperbloed en koopmansgeest opvallend vrijmoedig zou hebben geput uit het werk van de Zeeuwse historici Ivo van Loo en Johan Francke. De admiraal is een mooie publicatie, zeer smaakvol en ruim uitgevoerd, fraai geïllustreerd, toegankelijk geschreven en een rijk palet aan onder werpen bestrijkend: zelfs (ook achttiende-eeuwse) moddermolens of baggerschuiten om de waterwegen en havens op diepte te houden komen aan de orde. Helaas is het weer vooral Holland wat de klok slaat, kennelijk ontbrak de energie om rijke regionale historisch-topografische atlassen elders te doorploe gen - de Zelandia Illustrata bijvoorbeeld, waarin zich óók de afbeelding van een prachtige Middelburgse, weliswaar negentiende-eeuwse moddermolen bevindt. Wel is ruim gebruik gemaakt van de collectie van het MuZEEum in Vlissingen. Van Deursen meldt op pagina 17: 'De Ruyter stierf op 29 april 1676. De plechtige begrafenis van zijn gebalsemde lijk volgde bijna een jaar later, op 18 maart 1677. Het door Rombout Verhulst ontworpen praalgraf kwam in 1681 gereed. Een grootser monument was voor geen enkele Nederlandse admiraal ooit ontworpen - de erkenning van ongeëvenaarde bekwaamheden. Maar De Ruyter zelf zou dit huldeblijk met grote beslistheid hebben afgewezen. Niet trots op eerbetoon, maar dankbaar heid voor ontvangen zegen was de grondtoon van zijn bestaan.' Hoe zou alle heisa van het herdenkingsjaar 2007 de vlootvoogd bevallen zijn? Een soortgelijk breed oogmerk heeft ook De wereld van Michiel de Ruyter. De trots van Zeeland van Veronica Frenks. De uitgave verscheen ter gelegen heid van de tentoonstelling 'Zeelands Trots. 400 jaar Michiel Adriaanszoon De Ruyter' in het Zeeuws maritiem muZEEum en werd op dezelfde dag in Vlissingen gepresenteerd als De admiraal. Het boek wil de omstandigheden schetsen die De Ruyter tot Nederlands beroemdste zeeheld maakten. 'Wat was de invloed van het welvarende zeventiende-eeuwse Zeeland waarin hij opgroeide? Welke rol speelde de zeevaart met zijn koopvaardij, kaapvaart en vis serij? En in welke mate hebben vooral de Engelse zeeoorlogen, de opkomst van de zeeschilders en de mythevorming rondom zijn persoon bijgedragen aan zijn roem?' Het gaat inderdaad om een aantrekkelijk overzichtswerk, waarin natuurlijk geen van deze op de flaptekst gestelde pretentieuze vragen echt worden beantwoord. De wereld van Michiel de Ruyter is eerder een mozaïek waarin wijd uiteenlopende cultuurele menten van de zeventiende eeuw globaal en voor een breed publiek worden behandeld. Wat Hondius' Neuzense Moufeschans bijvoorbeeld met Michiel te maken had? Het onderwerp beslaat twee pagina's, maar de eventuele connectie blijft in nevelen gehuld. 'Een vriendelijcke groetenisse'. Brieven van het thuisfront aan de vloot van De Ruyter (1664-1665) bevat zo'n hon derd brieven die opvarenden van De Ruyters vloot kregen toegestuurd van familie en vrienden. Er was voor zeevarenden wel degelijk correspondentie met het thuisfront mogelijk, ondanks tal van bezwaren. In de National Archives in Londen liggen 38.000 brieven van zeelui die door de Britten zijn buitgemaakt, waaronder vele Nederlandse. Adri van Vliet lichtte er honderd uit, die naar de vloot van De Ruyter werden 82 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 84