gestuurd tijdens zijn reizen naar de Middellandse Zee, West-Afrika, het Caribisch gebied en Noord-Amerika. De brieven in dit luxe uitgevoerde boek zijn van uit voerige in- en toelichüngen voorzien. Liefhebbers van paleografie kunnen zich nog wat oefenen óók, daar steeds een origineel briefvel wordt weergegeven op de linkerpagina, met op de rechterpagina de van bron vermelding en annotatie (wanneer nodig) voorziene transcriptie. Opvallend in de brieven is, dat ontboeze ming van diepe emotie of zelfs wanhoop vaak schuil gaat achter standaardformuleringen van veelal vrome aard. Zo stelde Marritje Kortoen op n november 1664 een hartverscheurend epistel op aan haar man Pieter Riclcersen, bootsgezel op de Spiegel, waarin ze onder de aanhef 'Looft Godt boven al' meldt dat hun zoon is overleden en dat zijzelf er ook bijna was geweest, maar: 'het en heeft ooclc Godt niet belieft om mijn uit het dal der tranen te verlossen, want hier en is niet te beleeven dan kommer ende moeten'. Stripheld De Ruyter Jack Staller, Graddy Boven, Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Zaltbommel: Aprilis i.s.m. Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter, 2007. ISBN 9789059941272, 29. Jack Staller en Graddy Boven schreven en tekenden het sympathieke Michiel Adriaenszoon de Ruyter, een zoveelste loot aan de stam van het thema 'Michiel de Ruyter in de populaire cultuur'. In dit boek geen ori ginele afbeeldingen: het bevat alleen nieuwe tekenin gen, en tekst in een fraaie kalligrafische letter. Sterke verwantschap met het 'luxe stripalbum' dus, en een mooi boek om de van elke non-fictie afkerige persoon te winnen voor het (inter) nationale erfgoed omtrent Michiel de Ruyter. Het gaat in dit boek ook niet zozeer om hoge politiek en strategische beslissingen, maar om de 'geur van geteerd touw en het geklapper van 83 Zeeuws Tijdschrift 2008 |i-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 85