de zeilen'. Niet geheel volgens de waarheid wordt Bestevaer afgeschilderd als een man zonder noe menswaardige angst of twijfel. Een flat character dus, een stripheld! De historie is gegoten in de vorm van lange flashbacks, die beginnen met De Ruyters fatale verwonding onder de Etna in 1676. Het kleurige lees- en kijkboek (voor 'vader en zoon', zou een ouder wetse prospectus zeggen) is een soort broertje van het heel wat deftiger herdenkingsboek De Admiraal, want Michiel Adriaenszoon de Ruyter werd door de Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter verkozen tot het officiële Michiel de Ruyter-familieboek. Niet geheel ten onrechte, want met deze publicatie komt het oude jongensboekgevoel weer helemaal tot leven. Sporen en penningen Bob Benschop, Zeehelden in Hellevoetsluis. Piet Hein, Maerten Tromp en Michiel de Ruyter in de zeventiende- eeuwse admiraliteitshaven. Zaltbommel: Aprilis, 2007. ISBN 978 905994 178 6, 19,95. F.P. de Boer, Honderd jaar De Ruytermedaille, ïgoy tot 200y. Zaltbommel: Aprilis, 2007. ISBN 9789059941762, 34,90. Het De Ruyterjaar gaf ook aanleiding tot allerlei publi caties over lokale of'afgeleide' onderwerpen in relatie tot de zeeheld. Twee voorbeelden zijn Zeehelden in Hellevoetsluis en Honderd jaar De Ruytermedaille, beide uitgegeven door Aprilis. Zeehelden in Hellevoetsluis. Piet Hein, Maerten Tromp en Michiel de Ruyter in de zeventiende-eeuwse admiraliteitshaven verhaalt over de maritieme organisatie in de Gouden Eeuw, de storm achtige ontwikkeling van Hellevoetsluis tot vlootbasis van Holland en tal van bekende zeehelden die er hun sporen nalieten. De Ruyter liep er talloze keren bin nen. Als opperbevelhebber van de vloot verbleef hij er regelmatig om toe te zien op de uitrusting van zijn vlaggenschip de Zeven Provinciën en de vele andere oorlogsschepen die op de rede van Hellevoetsluis wer den opgetuigd en bevoorraad. De 'De Ruytermedaille' dateert van 23 maart 1907, toen koningin Wilhelmina het Koninklijk Besluit tekende waarbij een ereteken werd ingesteld voor schippers, stuurlieden en verdere bemanning van koopvaardij- en vissersschepen en andere perso nen, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hadden onderscheiden. Al snel kreeg dit ereteken de naam De Ruytermedaille, hoewel dit pas in 1949 officieel is vastgelegd. In de eeuw sinds 1907 is de De Ruytermedaille 202 keer uitgereikt aan 201 personen. Eén koop-vaardijkapitein heeft eerst de zilveren medaille ontvangen en enkele jaren later ook de gouden. In totaal werden 110 zee varenden en 92 personen aan de wal onderscheiden. Een bijzonder voorbeeld: in 2001 besloot men om de De Ruytermedaille uit te reiken aan zes personen die zich verdienstelijk maakten bij de bergingsoperatie van de Russische atoomonderzeeër Koersk (er werden toen ook honderdvijftig op het ontwerp van de medail le gebaseerde speciale Koersfc-penningen geslagen). Het boek van ex-marineofficier De Boer geeft via een schets van de met de medaille vereerde personen een gevarieerde beschrijving van honderd jaar geschiede nis van de Nederlandse scheepvaart. Ruyterfictie John Brosens, Koers pal noord. De avontuurlijke reis van de jonge Michiel de Ruyter. Baarn: De Fontein, 2007. ISBN 9789026131875, 14,95. Rob Ruggenberg, Slavenhaler. Amsterdam/Antwerpen: Querido, 2007. ISBN 9789045104225, 14,95. Jan J.B. Kuipers, In de Schaduw van Michiel. Een Zeeuwse thriller met Siebe Edens. Vlissingen: Den Boer De Ruiter, 2007. ISBN 9789074576833, 1 (actie prijs)- In de slipstream van alle wetenschappelijke en docu mentaire publicaties over Michiel de Ruyter versche nen ook tal van fictie- en jeugdboeken over hem en/ of zijn tijd. De jeugdroman Koers pal noord van John Brosens behandelt de legendarische (voet)reis die de jeugdige Michiel de Ruyter dwars door Frankrijk en Vlaanderen maakte, nadat hij was ontsnapt uit een Spaanse gevangenis. Brosens verhaal is fictie, maar er ging serieuze historische documentatie en onderzoek aan vooraf. Zelfs de sage van Jantje van Sluis wordt nog in deze spannende historie verweven, waarin de 84 Zeeuws Tijdschrift 2008 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 86