De Noordsvaarder. Olieverfschilderij (fragment) van oud-loods Haaike Jaarsma; afgebeeld op de omslag van DeNederlandse Loods in de Tweede Wereldoorlog. personages overigens een nogal eendimensionaal karakter hebben. Anders is dat gesteld met de gril lige en onberekenbare personages in Slavenhaler, het laatste jeugdboek van Rob Ruggenberg. De jongen Tyn gaat hierin op zoek naar het enige familielid dat hij nog heeft: zijn halfzusje Obaa. Alles wat hij over haar weet is dat ze in een dorp aan de Afrikaanse Slavenkust woont. Ze is door zijn vader verwekt bij een Afrikaanse slavin. Tyn wordt scheepsjongen op een schip dat naar Afrika vaart om slaven te kopen, en weet het dorp te vinden. Maar Obaa is verjaagd naar het binnenland en moet zich daar verdedigen tegen woedende krijgers, sluwe tovenaars en wrede slaven handelaren. Ruggenberg hanteert een aanstekelijke, voortrazende verteltrant, waarin de mensheid en het leven niet zoetiger worden afgeschilderd dan ze zijn. Politiek correcte sjablonen met uitsluitend slechte blanken en geslachtofferde Afrikanen worden vakkun dig gemeden. Ook het duale vertelperspectief biedt afwisseling en frisheid. Een heel geslaagd avonturen boek met een echt romanesk einde. Tot slot zijn de volwassenen bediend met de satiri sche thriller In de Schaduw van Michiel. De moord op Pauvromme van Reine, gerenommeerd biograaf van Michiel de Ruyter, vormt de inleiding tot vele verwik kelingen, waarin de Zeeuwse microsamenleving op de hak gaat en die door privédetective Siebe Edens (bekend van o.m. Moord aan boord van de PSD, 1998) op weinig subtiele wijze worden ontknoopt. (MM) Loodsen tijdens de oorlog Doeke Roos, De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog. Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 2007. ISBN 9789072838407, 29,95. Bij alle De Ruyterdrulcte zou je uit het oog verliezen dat Nederlandse maritieme heldenmoed niet beperkt is gebleven tot de zeventiende eeuw. In die lacune is dit jaar voorzien door Doeke Roos - nota bene zelf een specialist op het gebied van de zeventiende-eeuwse maritieme krijgsgeschiedenis - met een als kloek en van een leeslint voorzien 'leesboek' uitgevoerd werk over de Nederlandse loodsen in de Tweede Wereldoorlog (jam mer alleen van de donkere en contrastarme foto's). Want Roos is óók nog oud-loods en oud-hoofdredacteur van De Nederlandse Loods en Loodswezen Visie. Tijdens dit project werd hij ondersteund door een deskundige redactiecommissie met o.m. M.A. (Rinus) van Es. Het verhaal bestrijkt alle aspecten van het Loodswezen en alle loodsdistricten, vanaf de vooravond van de Tweede Wereldoorlog tot en met de opbouw van het Loodswezen na de bevrijding. Veel aandacht krijgt de konvooivaart op Antwerpen in de voor de nationale bevrijding cruciale periode novem ber 1944 - mei 1945, toen Zeeuws-Vlaanderen zijn hoge tol had betaald en bevrijd in puin lag, om over het geïnundeerde Walcheren maar te zwijgen. De betrokkenheid van loodsen bij deze konvooivaart (met 85 Zeeuws Tijdschrift 2008 I 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 87