Massieve aardewerken driepoot uit Koudekerke (Walcheren) gebruikt als steunmateriaal bij de zoutwinning. Coll. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Foto: Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. maar op de volgende zou schelpkalk geproduceerd kunnen zijn: 's-Heer Abtskerlce, Koudekerke-Breeweg, Koudekerke-Meinersweg, Middelburg-Kruitmolenlaan, Middelburg-Oude-Vlissingseweg, Ritthem-Havenweg en Ritthem-Schotteweg. Recent onderzoek van enke le monsters van Middelburg-Oude Vlissingseweg en Koudekerke-Breeweg gaven kalkgehaltes van respec tievelijk 51 en 18 procent te zien. Voor Koudekerke- Meinersweg staat in elk geval vast dat hier hout of beter houtskool is gebruikt om te stoken. Het meest wordt kalk natuurlijk gebruikt in de bouw als bestand deel van mortel en stucwerk. Zo is dit onder andere vastgesteld in gebouwen van Romeins Aardenburg. Andere toepassingen van kalk zijn bijvoorbeeld bij het looien van leer en het conserveren van voedsel. Schelpdieren en vis Het is zeker dat het gebruik van schelpdiersoorten, die in de kustzone voorkomen, zich niet alleen heeft beperkt tot het omhulsel. Ook om de inhoud zijn ze verzameld of misschien wel gekweekt, hoewel voor het laatste geen aanwijzingen bestaan. In veel gevallen zijn schelpdieren, vooral mosselen, kokkels en oes ters, vers geconsumeerd en dan vooral in de gebieden die direct aan de kust grensden. Op kleinere schaal werden ze ook verder naar het binnenland vervoerd, waarbij de oester het meest geliefd was. Het moet echter niet worden uitgesloten dat schelpdieren ook werden bewerkt, alvorens ze naar de consument wer den vervoerd. Opmerkelijk is dat in de gevallen waar de grote hoeveelheden schelpen op ovenlocaties zijn 23 Zeeuws Tijdschrift 2008 I 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 23