het gebied als gateway tussen het Rijnland, Britannia, Noord- en Zuid-Gallië. Sinds enkele jaren zijn Vlaamse duikers overigens opnieuw op en in de omgeving van de Nehalennia- locatie bij Colijnsplaat bezig met het systematisch in kaart brengen van vondsten op de zeebodem. Daarbij kwamen, weliswaar veel minder dan in vroegere cam pagnes, ook bouwfragmenten aan het licht. Het grote aantal opgeviste en gevonden stukken ligt nog op bestudering te wachten, zodat nog geen duidelijkheid bestaat over de omvang, decoratie en monumentaliteit van de tempel. Vrijwel zeker gaat het om een tempel van het Gallo-Romeinse type, gezien de recente vondst van een gezaagde dakpan die alleen in een schilddak zoals de bedekking van de omgaande zuilengalerij van tempels van dit type is gebruikt. Religieus syncretisme Ook vermeldenswaard zijn tot slot de vondst van een altaarfragment zonder inscriptie en mogelijk een intact deel van een vloer van grote stenen. Dit laatste zou erop kunnen wijzen dat de tempel en zijn omge ving niet in de diepte is gestort, maar in grotere delen langzaam naar de bodem is gezonken. Helaas zal door het systematische vissen naar de altaren in 1970, 1971 en 1972 veel van wat toen mogelijk nog in ver band lag vernield zijn. De monumentaliteit van de Nehalenniavondsten contrasteert fel met de voorlopige, quasi-onzicht- baarheid van gelijkaardige fenomenen in het zan dige hinterland, een klein tempeltje in de derde- eeuwse civiele nederzetting van Aardenburg niet te na gesproken. Tempelsites zijn in het zandgebied voorlopig onbekend, al kunnen ze met vrij grote zekerheid worden verondersteld in de centrale plaat sen. Sites die misschien in aanmerking komen hiervoor zijn Wenduine, Torhout, Brugge, Gent, Waasmunster, Aalter en Merendree. Van deze laat ste locatie is recent de vondst bekend geworden van meerdere tientallen munten, mantelspelden, militai re beslagstukken en verschillende godenbeeldjes in brons, onder meer enkele kleine exemplaren van de oorlogsgod Mars en een fraai hoofd van een groter beeld van een nog niet nader gedetermineerde godin of keizerin. De Mars-beeldjes vertonen overigens grote gelijkenis met gelijkaardige statuetten opge graven in het zuidelijker gelegen Kruishoutem. Daar kon een onomwonden syncretisme worden vastge steld tussen de Romeinse god Mars en z'n Keltische equivalent Camulus. 5cm Gezaagde dakpan van de Nehalennia-locatie in de Oosterschelde bij Colijnsplaat, gevonden door het Vlaamse duikteam Nehalennia. Foto: B. Sterkendries, Kinrooi 27 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 27