Restanten van een vertrek binnen in een barak van het castellum van Oudenburg. Foto; S. Vanhoutte, VIOE tot in Oudenburg, in Engeland langs de zuidoostkust. Tot slot werd aan het begin van de vijfde eeuw ook Oudenburg opgegeven door de Romeinen. De directe aanleiding waren Germaanse troepen die in 406 de Rijn overstaken en grote delen van Gallië binnenvie len en veroverden. De Romeinse troepen waren niet bij machte om deze aanvalsgolf een halt toe te roepen en bovendien waren ze dringend nodig voor de verde diging van Italië en Rome, dat in 410 door de Goten werd bedreigd. De systematische terugtrekking van de troepen uit het noorden van het Romeinse Rijk betekende voor ons gebied het feitelijke einde van het Romeinse tijdvak. Soldaten en graven Wie waren de soldaten die in de kampen van Maldegem-Vake, Aardenburg en Oudenburg waren gelegerd, waar kwamen ze vandaan en hoe leefden ze? In Maldegem-Vake was een hulptroep bestaande uit infanteristen en ruiters gelegerd. Vermoedelijk was deze hulptroep afkomstig uit het Tongerse. Er werden in het kamp namelijk rolkeien gevonden, die vermoedelijk als munitie dienst deden, en die afkom stig waren uit een oud Maasterras gelegen tussen Maastricht en Luik. Op doorreis naar de kust verza melden de soldaten een aantal van die rolkeien. In Aardenburg waren eveneens hulptroepen gele gerd. De vondst van paardentuig wijst ook hier op de aanwezigheid van ruiterij. De architectonische bij zonderheden van het stafgebouw, typisch voor deze langs de limes in Germania, laten vermoeden dat de te Aardenburg gestationeerde eenheid vermoedelijk uit de provincie Germania Inferior of Superior afkomstig was. Er werden ook dakpannen en tegels met mili taire stempels gevonden. De stempels 'CIIA' en 'CIIS' zouden staan voor Cohors (C) Secunda (II), gevolgd door de eerste letter van de bijnaam van het regiment (A... en S...) of door de eerste letter van de eretitel Antoniniana en Severiana. Voor Oudenburg zijn er voor de Hoge Keizertijd geen concrete gegevens voorhanden. Vermoedelijk waren er, net zoals in Maldegem-Vake en Aardenburg, hulptroepen bestaande uit infanterie en ruiterij gele gerd. Tijdens de vierde eeuw waren er in Oudenburg soldaten van Germaanse herkomst gelegerd. Een deel van hen werd begraven in een grafveld gevonden op zo'n 400 meter ten westen van het kamp. De solda ten werden op hun rug begraven in een houten kist. 39 Zeeuws Tijdschrift 2008 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 39