In een groot aantal mannengraven werden zeer mooie gespen, gordelgarnituur en drieknoppen fibulae (offi cieel onderscheidingsteken) aangetroffen. In de graf kuilen werd ook aardewerk, glaswerk en tinnen scha len meegegeven, waarin spijs en drank zat voor een comfortabele reis naar het hiernamaals. In een graf werd een beurs met soldij aangetroffen. Uit de studie van de munten kon worden afgeleid dat een aantal van de in Oudenburg gelegerde solda ten rond de jaren 388 had deelgenomen aan veldtoch ten in de Balkan. De afwezigheid van wapens in deze graven toont aan dat er in Oudenburg een geregelde eenheid van het Romeinse leger gestationeerd was en geen Germaanse huurlingen voor wie de wapens per soonlijk bezit waren en die deze dan ook in het graf meekregen. Behalve mannengraven zijn er ook gra ven van vrouwen en kinderen aangetroffen. De vrou wen kregen hun mooiste juwelen mee. De studie van deze juwelen, en dan voornamelijk van de armban den, toonde duidelijke connecties aan met de Donau- regio, Brittannië en het vrije Germanië. De verschil lende herkomstgebieden van deze armbanden geven ons een inzicht over troepenbewegingen in de tweede helft van de vierde eeuw. Een aantal juwelen, zoals de kegelvormige fibulae, tonen aan dat een deel van de echtgenoten uit het vrije Germanië afkomstig waren. Leven in de barakken De soldaten en de onderofficieren leefden in barak ken. In elke barak werd een centuna ondergebracht. Elke barak bestond uit een tiental vertrekken opge splitst in een voorvertrek waarin de wapens en uitrus ting werden bewaard en uit een hoofdvertrek waarin werd geslapen en gegeten. Naast infanteriebarakken waren er ook ruiterijbarakken. Die waren tweeledig en bestonden uit een deel voor de ruiters en een deel voor de paarden. De onderofficieren werden ondergebracht aan de uiteindes van de barakken. De kampcommandant nam zijn intrek in een centraal in het kamp gelegen gebouw dat was geïnspireerd op de rijke stadswoningen in Italië. In de buurt van de com mandantwoning lagen het stafgebouw, de voorraad- 41 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 41