lib 1,1 SCHOUWEN 0 2 4 6 km 1li .1 I ROOMPOT lla GREVELINGEN DREISCHOR a »b '-f THOLEN Hoogveenbuiten op Schouwen-Duiveland, met erosierichting vanuit de zeegaten Gouwe (XZ) en Dijcwater (V). Uit: L.J. Pons. Holocene peat formation in the lower parts of The Netherlands. In: J.T.A. Verhoeven (1992) ming optreden. Naast aangroei was er afslag en onder invloed van de heersende westenwind verplaatste het hele strandwallenlandschap zich langzaam oostwaarts. Bij zware stormvloeden kon de buitenste duinenrij zodanig worden aangetast, dat de achterliggende duinvallei weer voor de zee bereikbaar werd, waardoor een zogenoemde slufter ontstond. In de literatuur wordt doorgaans aangenomen dat na 270 AD grote bressen zijn ontstaan in deze strand- wallen. Daardoor kreeg de zee toegang tot het veen- landschap. De bevolking is er toen verdwenen. De twee Nehalenniatempels bij Colijnsplaat en Domburg en het castellum in Aardenburg zijn toen verlaten. Het is echter zeer waarschijnlijk dat de erosie van de strandwallen al veel langer aan de gang was. Voor de Vlaamse kust was in de eerste eeuw AD de strandwal reeds gereduceerd tot een aantal afzonderlijke eiland jes, vergelijkbaar met de Waddeneilanden, waardoor het achterliggende veengebied al verdronken was en werd omgevormd tot schorrengebied. De Oude Wereld Recente opgravingen van een nederzetting uit de eerste eeuw AD bij Ellewoutsdijk, dus nog vóór de stichting van Aardenburg en de Nehalenniatempels, laten zien dat er op de grens van schor, slik en veen gewoond werd. De hoogte van dit veen was, onder meer door ontwatering, toen al sterk gereduceerd. De inham aan de monding van de latere Westerschelde strekte zich dus toen al uit tot bij Ellewoutsdijk. Dit wordt bevestigd door het gegeven dat de muren van het castellum van Aardenburg al zwaar beschadigd waren door golfslag vóór het in de derde eeuw werd ontruimd. Dwars door de strandwal heen mondde de Schelde bij Domburg in zee uit. Deze monding werd onder invloed van de rijzende zee steeds breder, waardoor ook hier het veengebied, met name op Walcheren, werd aangetast. Hier lag, waarschijnlijk aan een baai achter de duinen, de handelsnederzetting bij de Nehalenniatempel van Domburg. Twintig kilometer 47 Zeeuws Tijdschrift 2008 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 47