tot welke boomsoort het betreffende hout behoort, waarna de uitkomst is vergeleken met de boomsoor ten die in de omgeving groeiden. Nu bleek dat het meeste hout uit de boerderijen afkomstig was van els, wilg, eik en berk. Het veen rond Ellewoutsdijk moet praktisch boomloos geweest zijn, zoals dat het geval is bij hoogveen. In de lager gelegen gedeelten, bij afwa teringsgeulen en riviertjes zouden heel goed bomen als els, wilg, eik en misschien berk hebben kunnen groeien. Het hout voor de boerderijen kwam dus van dichtbij. Onderzoekers ontdekten echter een vreemde eend in de bijt: een kleiner maar zeer belangrijk deel van het constructiehout bleek afkomstig van de grove den. Het betrof zeven of acht meter lange dakdragende palen: een raadsel! Waar kwam dit hout vandaan? Deze boomsoort was helemaal niet geschikt in zo'n natte omgeving te groeien. Importeerden de inwoners het hout? Hebben ze de moeite genomen te gaan zeulen met enorme boomstammen? Nee en nog eens nee. Hier doemt het mythische bos van Zeeuws- Vlaanderen uit de mist van het verleden op. Zo'n 3000 jaar geleden groeide daar namelijk een den nenbos met grote rechte bomen. Herhaaldelijk zijn er boomstammen in de ondergrond rond Terneuzen gevonden. Dat hout was natuurlijk al lang dood in de tijd van Romeins Ellewoutsdijk! De afstand tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk bedraagt echter hemels breed maar 6 km. In de Romeinse tijd bevond zich hier de rand van het dennenbos en niet, zoals nu, de Westerschelde. De boomstammen waren aanvanke lijk bedekt met drieëneenhalve meter veen maar zijn tevoorschijn gekomen doordat het zeewater het veen wegspoelde. Dit duidt op een toenemende invloed van de zee, die voor de Laat-Romeinse tijd al is vast gesteld. De boomstammen zijn bloot komen te liggen en door de bewoners van Ellewoutsdijk meegenomen. Zulke lange rechte boomstammen (tot 18 meter) waren van grote waarde voor hen, want bomen met zulke stammen groeiden absoluut niet op het veen, laat staan op de kwelders. Blijkbaar waren de stam men goed geconserveerd want ze waren geschikt voor het bouwen van de boerderijen. Wat zullen die men sen gedacht hebben toen zulke grote boomstammen onder het veen vandaan kwamen? Een gift van de goden? Romeinse invloeden Tot nu toe ging het vooral om eetgewoonten, veeteelt en akkerbouw van inheemse origine. Ook al heten de eerste drie eeuwen na Christus de Romeinse tijd, alles en iedereen veranderde niet opeens, maar Romeinse invloeden zullen tot op zekere hoogte wel aanwezig geweest zijn. Enkele van die Romeinse invloeden zijn uit ecologisch onderzoek tevoorschijn gekomen. Zo is het broodtarwe uit Ellewoutsdijk vermoedelijk door de Romeinen geïntroduceerd, hoewel deze soort ooit wel in de Lage Landen voorkwam. In Ellewoutsdijk zijn ook resten van dille gevonden. Dit kruid is afkomstig uit Zuidwest-Azië en werd in de keuken gebruikt. Het is door Romeinen geïntroduceerd, zoals praktisch alle keukenkruiden in de Lage Landen. Zowel de zaden als de bladeren en de jonge stengels zijn benut. Dit gebruik van dille kan door de inheems-Romeinse bewoners van de Lage Landen van de Romeinen over genomen zijn. Daarna begon de verbouw hier. Het hoeft dus niet te betekenen dat er 'echte' Romeinen gewoond hebben. Ecologisch onderzoek werpt nog meer (nieuw) licht op verschillende archeologische vraagstukken dan in dit artikel beschreven kan worden. Het interes sante aan dit onderzoek is dat het laat zien hoe men sen dagdagelijkse dingen deden, zoals het verbouwen van gewassen, verzamelen van noten, het houden van koeien en schapen, het hooien op de kwelder en het drinken van wijn. Verder geeft archeobotanisch onder zoek vaak een goed, zij het niet altijd volledig beeld van de natuurlijke vegetatie en indirect ook van even tuele hoogteverschillen, invloeden van zeewater en de bodemgesteldheid. In historische bronnen worden deze aspecten van het leven lang niet altijd vermeld, laat staan uitvoerig beschreven. Hopelijk kunnen archeobotanische en archeozoölogische onderzoeken de sluiers van mist rond het Romeinse verleden van Zeeland verder doen optrekken. 62 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 62