Romeinse skatetempe! in Aardenburg (links); wandschildering in Aardenburg, voorstellende een detachement Romeinse soldaten dat uit de westelijke poort van het castellum marcheert. Foto's: Anda van Riet. Vita Romana bestaat uit twintig Latijnse gedichten van de eerste eeuw voor tot de vijfde eeuw na Christus. Ze zijn aangebracht op een historische plaats, midden in het centrum van Aardenburg waar in 1975-1976 op circa anderhalve meter diepte de sporen van een poortgebouw uit de tweede derde eeuw werden ont dekt. De poort maakte deel uit van de versterkingen van een Romeins fort of castellum, een rechthoekige vesting met circa vijf meter hoge muren, circa zeven meter hoge, ronde hoektorens en vier poortgebouwen. De vondst uit 1975 betrof de westpoort, waaronder een steenweg liep, die Aardenburg verbond met de Romeinse nederzettingen Brugge en Oudenburg. Na het archeologische onderzoek en het dichtstor- ten van de opgravingsput was er vijftien jaar lang niets anders te zien dan een grasveld. Tot in 1992 een recon structie werd gemaakt in natuursteen van de contou ren van de poort. Zo krijgen bezoekers een idee van de omvang van het gebouw maar ook van het voormalige fort omdat op zichtafstand een kruispunt ligt dat het midden van de versterking markeert. De Aardenburgers noemen de plaats - iets te wijds - het 'castellum'. Amor - Roma - Mundus - Deus Het initiatief om gedichten in Aardenburg aan te brengen werd genomen door de Stichting Cultureel Aardenburg (SCA) en de gemeente Sluis. De SCA heeft sinds 2000 een collectie gedichten in de stadskern geplaatst, sommige in de vorm van rou tes, andere gegroepeerd rond beelden. Aardenburg afficheert zich daarmee als poëziestad. Een aantal van de gedichten heeft een nauwe historische band met Aardenburg. Dat ook Latijnse gedichten bij het verleden van die stad passen, spreekt voor zich. De Latijnse poëzieverzameling staat rondom het terrein - op enige afstand van het poortgebouw om geen visu ele inbreuk te maken op de ruimtelijkheid. De meeste van de twintig gedichten werden geselecteerd door de Vlaamse classicus en vertaler Patrick Lateur, Jan Kroeze, een aantal lokale instellingen en de schrijver dezes. Evenals de andere gedichtenverzamelingen in Aardenburg heeft Vita Romana een rode draad, te weten het leven van de Romeinen ten tijde van de kei zerstijd. In de ondertitel van de ommegang staat het 67 Zeeuws Tiidschrift 2008 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 67