Wereldkaart uit 1482, gebaseerd op Ptolemaeus' Cosmographia. The Morgan Library and Museum, New York en hartstochten weet te beteugelen. In het werk, dat de keizer vermoedelijk schreef tijdens zijn vele veldtoch ten, staan discipline, plicht, zelfverloochening en zorg voor de medemens centraal. Aardenburg werd gesticht toen Marcus Aurelius heerste en voor hem een uitzon dering te maken is dus meer dan gepast. Animula vagula Dood Animula vagula, blandula, Mijn zoete zieltje, zwervenszieke lievigheid, Hospes comesque corporis, Die als een vreemde gast dit lichaam begeleidt, Quae nunc abibis in loca, Nu zul je heengaan in de onbekende dood, Pallidula, rigida, nudula, Zo bibberbleek, zo bibberkoud, zo bibberbloot, Nee, ut soles, dabis iocos. En nooit meer grapjes maken zoals hier altijd. Keizer Hadrianus Vertaal door A. Rutgers van der Loejf Vergilius en de muzen Melpomene en Clio. Mozaïek uit de derde eeuw n.Chr. Bardo Museum, Tunis Van Claudius Ptolemaeus tot Publius Vergilius Maro De twintig gedichten zijn geplaatst op evenzoveel panelen met naast elk gedicht in het Latijn de Nederlandse vertaling. Bij de vertalingen werd geko zen voor gerenommeerde classici als Piet Schrijvers, Ida Gerhardt, Frans van Dooren en Anton van Wilderode. Een aantal gedichten werd speciaal voor de gelegenheid vertaald door Patrick Lateur. De gedich tenverzameling is verlevendigd met korte tekstjes en afbeeldingen. De tekstjes vertellen het een en ander over het leven en het werk van de dichters. De afbeel dingen zijn alle Romeins: schilderingen, mozaïeken, fresco's en reliëfs. Ze dateren bijna alle uit dezelfde periode als die waarin de gedichten vervaardigd werden. Het element aanvulling-tegenstelling geldt opnieuw als uitgangspunt. De eerste afbeelding is een wereldkaart van de Grieks-Romeinse geograaf Claudius Ptolemaeus (eerste eeuw AD): zo stelden de Romeinen zich hun wereld voor. De grootste Romeinse dichter, Publius Vergilius Maro (70-19 BC), staat op de laatste afbeel ding. Het laatste woord over de wereld komt immers 69 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 69