Falsificatie van een Nehalennia-altaartje (ïo x 6,5 cm), daterend van vóór 1901 en compleet met perkamenten 'certificaat van echtheid' (coll. KZGW; beeldbank SCEZ). Let op het anachronistische boek naast de nogal mannelijk uitgevallen godin Moderne' en antieke klederdracht in de Vleeshal te Middelburg, tijdens de bekende Nehalenniatentoonstelling in 1971 (ROB beeldbank SCEZ) De enigszins ingedommelde 'officiële' belangstelling laaide sterk op na de 'wonderbaarlijke visvangst' van schipper Bout in de Oosterschelde nabij Colijnsplaat in 1970. De door Bout bovengehaalde Nehalennia- altaren waren uitermate welkom, vooral omdat de in Domburg geborgen wijstenen, gevonden in 1647, in 1848 vrijwel allemaal verloren gingen bij de brand van de kerk waarin ze waren opgeslagen. De grote Nehalennia-expositie in de Middelburgse Vleeshal (1971) echode nog lang na in wetenschappelijke en populariserende publicaties, catalogi en weer andere exposities (zie ook de rubriek Signalementen in deze aflevering van Zeeuws Tijdschrift) Schoudermantel en Vrouwenmantel Bespiegelingen over Nehalennia en het decoratie programma van haar altaren zijn zo oud als de Domburgse ontdekkingen van 1647. Na de vernie tiging van de Domburgse stenen kon de liefhebber gelukkig terugvallen op het net op tijd voltooide De Romeinsche beelden en gedenksteenen van Zeeland, met 19 platen uit 1845 van L.J.F. Janssen (110 jaar later gevolgd door een soortgelijk werk van A. Hondius- Crone, The Temple of Nehalennia at Domburg). De faam van Nehalennia is niet weinig door de publicatie van Janssen vermeerderd. Een latere negentiende-eeuwer die in zijn bespiegelingen de oversteek maakte van het geleerde gepeins van de vergelijkende iconografie naar de mystieke oever waar alles in één nevel ver enigd wordt was F.W. van Eeden Sr. (1829-1901), de vader van de bekende schrijver Frederik van Eeden. Van Eeden Sr. bleef in vakkring bekend als oprichter (1871) van de voorloper van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, het Koloniaal Museum in Haarlem en door zijn jarenlange redacteurschap van het in 1800 begonnen standaardwerk Flora Batava. Hij is de 79 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 79