'Wetenschappelijke paranoia' Bij de Nehalenniafantastiek van Cornelis kun je mis schien spreken van 'wetenschappelijke paranoia': het zien van steeds meer betekenissen en verbanden waar niets is, het verstrikt raken in je eigen cogni tieve waansysteem. Zoals de beruchte Imam Wilkens (Where Troy Once Stood), die in navolging van een aar dig aantal voorgangers de Ilias en Odyssee naar onze streken transporteerde, en die bijvoorbeeld aan een paar letters genoeg had om een op zich krankzinnig verband te leggen tussen 'Veere' en 'Persephone' dat echter in het perspectief van zijn eigen theorie wél aannemelijk leek. Dergelijke systemen kunnen alleen bestaan door de negatie van een groot deel van het beschikbare kennisbestand. De door Postma eveneens bewierookte Wilkens gebruikte het in de jongste eeuwen gevormde kaartbeeld van Zeeland om zijn Bronstijdillusies te onderbouwen. En midden jaren tachtig van de twin tigste eeuw openbaarde een Bredase oud-kadaster ambtenaar, Piet Oosthoek, zijn op een ingewikkeld meetstelsel gebaseerde theorie dat de Zeeuwse vlied bergen gebouwd waren door de Phoeniciërs of Inca's. Maar al die middeleeuwse vondsten en historische gegevens dan? Oosthoek: 'Ik hou me niet vast aan stoffelijke dingen, maar aan tastbare en bewijsbare cij fers.' Nehalennia en de bijbel Cornelis meende dat ook de bijbelse Eva, net als Nehalennia, uit het Keltisch erfgoed kon stammen: 'Het is trouwens opmerkelijk dat Eva dezelfde taal wortel heeft als 'eve', de Keltische naam voor water.' Een excursie op het internet leert dat er meer theo rieën zijn waarin de Scheldegodin in een bijbels kader wordt geplaatst. Zo vernam ik op www.bijbelnet.nl over een connectie met het verhaal van Zebulun, de De nieuwe galloromeinse tempel van Colijnsplaat kort voor voltooiing in 2004. Foto: Jan Kuipers jongste zoon uit het huwelijk van de oudtestamenti sche patriarch Jacob met Lea. Twaalf steden worden in de bijbel aan Zebulun toegewezen: 'Een van de steden van Zebulun was genaamd Nahallel, hetgeen betekent groene weiden. Van Nahallel wordt gezegd, dat de daar wonende Zebulunieten de heidense inwo ners niet verdreven. Dit boekje heet Wondere parallel en in dit kader wil ik U slechts wijzen op de vreemde naamsovereenkomst tussen Nahallel, een stad van Zebulun, en Nehalennia, de naam die sinds april 1970 weer in het nieuws is vanwege "de vondst dezer eeuw", zoals men in de dagbladen meldde, van de Nehalennia-altaren uit vooral de 2e eeuw, die opgevist werden in de Oosterschelde.' De auteur van Wondere parallel (1972; eerste, Engelse uitgave 1971) is niemand minder dan 'onze eigen' Helène W. van Woelderen (geb. 1927), sociaal psychologe, astrologe, Andersenbiograaf én doch ter van de flamboyante vooroorlogse burgemeester van Vlissingen, C.A. van Woelderen, fel oranjege zind magistraat in een rode stad. Er is zelfs een film, Strange Parallel, op basis van het boekje gemaakt. 81 Zeeuws Tijdschrift 2008 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 81