lijke opstelling is er voor het leven in Aardenburg in de Middeleeuwen. In Aardenburg zijn muurschilderingen met histo rische taferelen, een mijlpaal, mozaïeken en sierlijke uithangborden te zien. Er is een maquette van het Romeinse fort en het Romeinse poortgebouw staat op dezelfde plaats waar het bijna tweeduizend jaar gele den werd gebouwd. Bijzonder is ook de gedichtenom megang met 20 Latijnse gedichten - met Nederlandse vertaling - van beroemde Romeinse auteurs. Romeinse soldaten in Oudenburg Wie nu door Oudenburg wandelt, kan het zich moei lijk voorstellen, maar eens lag deze eeuwenoude stad aan de kust. Hier was een landtong die uitstak in de Noordzee. Op deze strategische plaats bouwden de Romeinen in de tweede eeuw van onze jaartelling een versterking tegen invallende barbaren. Het spel van overstromingen en landwinningen heeft Oudenburg in de loop der tijden meer landinwaarts gebracht. De ondergrond, op de grens van polder en zandstreek, verraadt echter haar ontstaansgeschiedenis. De bodem heeft veel geheimen prijs gegeven, want archeologen hebben een schat aan Romeinse voorwerpen gevonden. Van glazen flessen tot vergulde mantelspelden en van zwart aardewerk tot munten. Ze geven ons een uitstekend beeld van de leefwijze van de Romeinse soldaten. Wat ze bijvoorbeeld aten en dronken, welke wapens ze gebruikten en hoe ze zich kleedden. Ook zijn archeologen erachter geko men welke gewassen ze teelden en welke werktuigen ze daarbij gebruikten. Verder onthullen de vondsten wat de rol van godsdienst in hun leven was, hoe ze werden begraven en wat voor ziektes ze hadden. Een boeiend verhaal dat straks te bewonderen is in het Stedelijk Museum van Oudenburg. Het is gevestigd in de voormalige abtswoning van de Sint-Pietersabdij. Na renovatie gaan de poorten in 2009 weer open. De middeleeuwse wereld van Middelburg Pieter Bladelin, een rijke Bruggeling, bouwde rond 1450 een imposant kasteel in het groene krekengebied van Oost-Vlaanderen, vlak bij de huidige Nederlandse grens. Het zou het begin van Middelburg worden (nu deelgemeente van Maldegem). Dankzij de opgra vingen op onder andere het voormalige kasteeldo mein (2003 - 2005) werd de rijke geschiedenis van Middelburg blootgelegd. Speciaal om dit verhaal te vertellen heeft het stadje een bezoekerscentrum gekregen. Hier worden tal rijke archeologische vondsten tentoongesteld. Ze vor men de interessante draad van het middeleeuwse leven in Middelburg in het algemeen en van het kas teel in het bijzonder. Met onder andere aandacht voor de Tachtigjarige oorlog, die ook deze streek niet met rust heeft gelaten. Verder brengt deze permanente tentoonstelling de evolutie van het landschap goed in beeld. Een digitale 3D-visualisatie van het kasteel toont hoe het kasteel er toen uit moet hebben gezien gedurende zijn bloeiperiode en verval. En de spannen de kortfilm Het Bladelin-Mysterie onthult de geschiede nis van Middelburg-in-Vlaanderen. Bovenstaande bijdrage werd samengesteld door Inge De Roose, Jean Luc Meulemeester, Odile de Potter en Arco Willeboordse. Gemeentelijk Archeologisch Museum Marktstraat 18, 4527 CL Aardenburg (Nederland) T: +31 117 492 888 +31 117 457 162 E: archmus@zeelandnet.nl www.museumaardenburg.nl Tentoonstelling: 'God, goden en heiligen. Romeins en middeleeuws religieus erfgoed uit West-Zeeuws- Vlaanderen', van 31 mei tot en met 26 oktober 2008. Openingstijden: 5 april tot 30 oktober: dinsdag t/m vrijdag io.oo - i2.oo en 13.30 - 17.00 uur en zaterdag en zondag 13.00 - 17.00 uur. Buiten openingstijden op afspraak. Stedelijk Archeologisch Museum Abtsgebouw, Marktstraat 25, 8460 Oudenburg (België) T: +32 59 568 420 E: jean-luc.meulemeester@publilink.be www.oudenburg.be/?page=museum Het museum is wegens verbouwingswerken en restauratie gesloten tot begin 2009. Bezoekerscentrum Middelburg Groene Markt 8a, 9992 Middelburg (België) T: +32 50 728 622 E: toerisme@maldegem.be www.maldegem.be/toerisme/musea.htm Openingstijden: begin mei tot en met eind september, donderdag t/m zondag, telkens van 13.30 - 77.00 uur. Geldt ook voor feest- en brugdagen. Buiten openingstijden groepen (vanaf 8 personen) op afspraak. 86 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 86