Signalementen samenstelling Jan j.B. Kuipers Zeeuwse Romeinen in druk Het 'populariseringsoffensief ten aanzien van de Romeinse tijd in Zeeland en omstreken heeft behalve tal van museale en educatieve activiteiten aantrekkelijke publicaties opgeleverd. De jongste van die bescheiden reeks is het in de zomer van 2007 verschenen Vorsten, burgers en soldaten. Romeinen en middeleeuwers in Oudenburg, Middelburg en Aardenburg. Het boekje werd gepresenteerd in de Sint-Baafskerk van Aardenburg, 'het oudste gebouw van Zeeland'. Het Aardenburgs museum bracht al eerder een handzaam boekje Romeins Aardenburg, opgravingen en vondsten (1992) uit, geschreven door de 'vader' van het museum, oud provinciaal archeoloog Jan A. Trimpe Burger. De nieuwe ütel verscheen in het kader van het euregionale ROMA-project. Het toepasselijke acro niem ROMA staat voor Romeinen en middeleeuwers in Oudenburg (West-Vlaanderen), Middelburg (Oost- Vlaanderen) en Aardenburg (Zeeland). Het is een project dat deze burgstadjes verder uit wil bouwen tot (cultuur)toeristische belevingspunten. De sterkste troef van alledrie - hun Romeinse en middeleeuwse geschiedenis - is uitgangspunt. Vorsten, burgers en soldaten is toegankelijk geschre ven door Inge De Roose, Jean Luc Meulemeester en Arco Willeboordse en gelardeerd met een groot aantal fullcolour illustraties: kaartmateriaal, archeologische vondsten, reconstructies, middeleeuwse miniaturen. Inleidende hoofdstukken behandelen het noordwes ten van Vlaanderen (van Oostende tot Biervliet) in de Romeinse tijd en in de middeleeuwen (Franken, Vikingen, opkomst van het graafschap Vlaanderen en de daaraanvolgende 'gouden eeuw' van ruwweg de twaalfde tot de vijftiende eeuw). Vervolgens zijn drie hoofdstukken gewijd aan het lokale Romeinse en middeleeuwse verleden van Oudenburg, Aardenburg en Middelburg; het laatste plaatsje is jong, want pas gesticht door de Bourgondische kanselier Pieter Bladelin. Een afsluitend hoofdstuk, waarvan de tek sten tegen een akelige oker achtergrond zijn gezet, bevat per behandelde plaats de historische beziens waardigheden met adresgegevens van de musea. Het aardige van Vorsten, burgers en soldaten is dat het boekje uitgaat van de toenmalige grenzen (van resp. de Civitas Menapiorum en het graafschap Vlaanderen) en niet van de huidige. Die aanpak en de realisatie binnen het moederproject Tijdsporen wer den mede mogelijk door het 'bestaan' van een wel zeer hedendaagse geografische eenheid: de Euregio Scheldemond, een virtuele landstreek die de wel kome subsidies geniet van de Europese Unie in het kader van de bekende Interreg-programma's. Jammer dat dit informatieve en aantrekkelijke boekje aan Nederlandse zijde alleen verkrijgbaar is bij boekwin kels en musea in de gemeente Sluis. Gelukkig is het ook telefonisch of per e-mail te bestellen via het Gemeentelijk Archeologisch Museum te Aardenburg: telefoon 0117 - 492 888 of archmus@zeelandnet.nl Een andere nog vrij recente publicatie over de Romeinse tijd in Zeeland voor een algemeen publiek is Wonen op veen. Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd door Paul van der Heijden en Maaike Sier. Het boekje is besproken in aflevering 3/4 van de vorige jaargang van dit tijdschrift; het is een bewerking van de diklce weten schappelijke publicatie Borsele, een opgraving in het veen over een opgraving bij Ellewoutsdijk/Coudorpe in de Zak van Zuid-Beveland, in opdracht van Rijkswaterstaat directie Zeeland, Projectbureau Westerscheldetunnel. Deze opgraving boekte een belangrijk resultaat. Lange tijd meenden historici en archeologen dat het dras sige veengebied rondom het huidige Ellewoutsdijk pas in de middeleeuwen bewoond raakte. De ontdek king van negen (soms gelijktijdige!) boerderijen uit de Romeinse tijd door Sier en haar collega's van ADC ArcheoProjecten was een grote verrassing, die het beeld van Romeins Zeeland aanzienlijk bijstelde. 87 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 87