Nehalennia voor het volk Toen Wonen op veen verscheen had de populaire uit gave De Romeinen in Zeeland door oud-provinciaal archeoloog Jan A. Trimpe Burger, verschenen in de helaas beëindigde cultuurhistorische reeks van de Provincie Zeeland, al twee drukken beleefd: 1997 en 1999. De subtitel van deze uitgave luidt Onder de hoede van Nehalennia. Want Trimpe Burger besteedde in zijn boekje uiteraard veel aandacht aan deze godin. De belangstelling voor onze eigen 'Zeeuwse' godin uit de Romeinse tijd - ze is ook weer een geweste lijke troef in dit jaar van het religieus erfgoed 2008 - laaide sterk op na de vondsten van schipper Bout in 1970, in de Oosterschelde benoorden Colijnsplaat waar ooit Ganuenta lag (zie ook de bijdrage De lange schaduw van een manteltje elders in deze aflevering). Trimpe Burger, zelf gespecialiseerd in de Romeinse tijd, maakte het allemaal in functie mee. Een grote tentoonstelling in de Middelburgse Vleeshal in 1971 leverde de jarenlang onmisbare catalogus Deae Nehalenniae op. In de decennia nadien wijdden ver schillende musea thema-exposities aan de godin, die ook weer gepaard gingen met publicaties voor een breed, geïnteresseerd publiek. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes bracht in 1991 een door Frank de Klerk, jarenlang directeur van het museum, geschreven cahierachtige dubbelpublicatie uit bij de expositie 'Deae Nehalenniae, monument uit de Schelde' van 31 augustus tot en met 19 oktober 1991. Het ene deeltje is een van korte inleidingen voorziene catalogus, het tweede draagt de subtitel 'Het raadsel van de opgeviste stenen en andere wetens waardigheden (over de Romeinen)'. Het is een op de (school)jeugd gericht boekje, met allerlei achtergrond informatie over de Domburgse Nehalenniavondsten uit 1647 en de aard en cultus van de godin, maar ook over de 'algemene' Romeinse religie, de geschiedenis van het Romeinse rijk, het recht, de Romeinse woon- cultuur, enz. Deze educatieve trend in relatie tot Nehalennia werd vervolgd door het Zeeuws Museum in Middelburg, dat in 1997 de tentoonstelling 'Nehalennia, een mys terieuze godin in de Romeinse tijd' presenteerde. Voor de opening op een zomers Abdij plein was het priesterlijke Nehalenniateam van archeologisch the mapark Archeon in Alphen aan den Rijn afgereisd naar Middelburg, om een fraaie ceremonie ter ere van de godin op te voeren. Het bij de expositie behorende jeugdboekje Nehalennia. Het stenen raadsel biedt een strip van Benno Vranken over de Nehalenniavondsten van 1647 en 1970, en een verhaal opgetekend 'uit de mond van de hond' (een terugkerende figuur op de altaarstenen) van Nehalennia door ondergete kende. Een uitklapplaat bevat als klap op de vuur pijl een door Vranken getekend bouwplaatje van een Nehalennia-altaar. De grens met fictie aangaande het thema is in dit boekje al aardig verkend; in het expo sitiejaar en later schreef ik nog twee jeugdnovellen in de Belgische reeks Vlaamse Filmpjes over Domburg 'Monument uit de Schelde MUSEUM VOOR ZUID- EN NOORD-BE VEL AND 88 Zeeuws Tijdschrift 2008 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 88