{(zEEumijy 2008 Zeeuws Tijdschrift 2002 nr. 3). Stuart overbrugde in 2003 bovendien de - voor veel vakgenoten onover brugbare kloof - tussen wetenschap en popularisering met het geslaagde boekje Nehalennia, documenten in steen (besproken in Zeeuws Tijdschrift 2003 nr. 6). Een vrij recente bijdrage aan de academische Nehalenniadiscussie in een breder kader leverde Ton Derks. In Gods, Temples and Ritual Practices (1998) benadrukte hij de totale romanisering van inheemse godheden en culten gedurende de Romeinse tijd; bij goden als Nehalennia en Hercules Magusanus was sprake van 'a fundamental transformation of the origi nally native deity'. Nehalennia ontwikkelde zich, aldus Derks, van een obscure lokale godin tot 'one of the most powerful protectresses of man and cargo against the perils of the sea'. Ik herinner me een Middelburgse lezing van Derks waarin hij met het kwistig geëtaleerd gezag van de vakgeleerde inhakte op bekende opvatting van Nehalennia als een 'Zeeuwse' godin, gehuld in een voorloper van Zeeuwse dracht (haar schoudermantel tje). Allemaal onzin, volgens Derks: haar karakter en cultus waren door en door Romeins, van een inheems stempel was niets meer te bespeuren. Het is duidelijk dat de waarheid hier afhangt van je eigen uitgangs punten, omdat er alleen relatieve definities en afbake ningen van elkaar doordringende sferen als 'inheems' en 'Romeins' mogelijk zijn. Was Derks niet langer een Nederlander, omdat zijn publicatie verscheen in de Engelse taal? De Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. In 2003 werd de ZBP voor het eerst uitgereikt. De ZBP is ingesteld met het doel meer aandacht voor het Zeeuwse boek en boe ken van Zeeuwen te krijgen. Voor de ZBP komen in aanmerking boeken over Zeeland en boeken die door Zeeuwen over een willekeurig onderwerp zijn geschreven. De prijs bestaat uit een bedrag van 1000 euro en het gouden Zeeuwse Meisje. Naast de jury prijs is er sinds 2006 de publieksprijs. De winnaar daarvan krijgt een zilveren versie en alle genomineer den ontvingen de blauwe uitvoering. Hoofdsponsor ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1 Uit het water gered Haas De Witte (De Koperen Tuin) 2 Donkere pallisaden Pauline van Lynden (Visual Legacy) 3 Zeeland Karei Tomeï e.a. (Scriptum) 4 Ondanks alles Maartje Stuut (De grote roei- baerse) 5 Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 6 Overal waar ik keek was water Maartje Stuut (De grote roeibaerse) 7 Capitaal reisgis Zeeland Bartho Hendriksen (Unieboek) 8 De smaak van Zeeland Tineke Sluijter (Den Boer de Ruiter) 9 Mijn Zeeland Kees Slager (Atlas) 10 Dwangarbeider 3154 Paul Sonlce (Den Boer-de Ruiter) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, 't Spui te Vlissingen, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat j, jpp]/\AK Kattendijke (telefoon 0113-215337, e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). van de ZBP is restaurant de Campveerse Toren in Veere. De ZBP 2008 zal begin november worden uit gereikt bij de aanvang van de Week van het Zeeuwse Boek. De deadline voor inzendingen is 1 juli 2008. De shortlist wordt bekend gemaakt tijdens het Film by the Sea festival in september. Exemplaren dienen in zesvoud naar het postadres van dit tijdschrift te worden verzonden. Tevens dient op de webstek een aanmeldingformulier te worden ingevuld met een pdf van de omslag en de flaptekst. Voor meer informatie zie: www.zeeuwstijdschrift.nl Paul van der Velde (secretaris ZBP) boekenprijs w »w wv 90 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 90