'Oude herinneringen en nieuwe wenschen' De geschiedenis van het Domburgse Badpaviljoen jan Toorop, Uitkijken over zee, 1906, gekleurd krijt op papier, Coll. Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg (schenking van Leo en Wendy van Os). Door Francisca van Vloten getrokken en de eerste plezierduik in het zilte nat werd gewaagd. Voor de baders was een houten tent met een zeil erover gespannen op het strand neer gezet - op de plaats waar nu het Badpaviljoen staat. Daarin konden zij op rieten stoeltjes een drankje drinken, wachten op een badkoetsje, schuilen voor de regen en uitrusten na een vermoeiende wandeling. Het was een schamele voorziening, die al gauw om meer vroeg. Enkele jaren later, in 1837, volgde dan ook de bouw van een Badpaviljoen. Op de duinen verrees een soort koffie- en badhuis, ontworpen door de Middelburgse stadsarchitect G.H. Grauss en onder meer gefinancierd door koning Willem I. Het bouw werk was in classicistische stijl opgetrokken en kende één grote zaal. De meeste bezoekers kwamen uit Middelburg en omgeving, Walcheren lag in die tijd nog erg geïso leerd. De kosten van de zeebadinrichting konden dan ook niet door de opbrengsten worden gedekt. In 1859 dacht men aan opheffing ervan, maar dat bleek uitein delijk niet nodig: de vrijwillige bijdragen bleven door gaan en het bezoek aan Domburg nam langzaam toe. Een paar honderd gasten per jaar, vooral dagjesmen sen, bezochten de badplaats in de beginperiode. Er bestaat een oude foto van het eerste paviljoen, omstreeks 1880 gemaakt, waarop helemaal links vrij wel zeker de Belgische schilder Emile Claus staat. In de jaren zeventig van de negentiende eeuw bracht hij met collega's als Camille Van Camp en Euphrosine Beernaert enkele of meer zomers op Walcheren door. Zij logeerden met vele andere gasten in het bij Domburg gelegen buitenhuis van de Antwerpse industrieel Emile De Harven en maakten het eiland tot onderwerp van hun werk. Vooral de duinen waren een geliefd object, de Domburgers hadden alle kans de schilders daar met schildersezel en palet tegen te komen. 9 Zeeuws Tijdschrift 2008 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 11