'iSmfaiTMIilfïi Het eerste plan van bureau Harmonische Architectuur, oostgevel 1998. Afb. bureau Harmonische Architectuur (Hoogenberk) interieur zodanig toonbaar, dat op zaterdag 5 juli 1980 als eerste activiteit een jazzconcert kan worden gege ven. Allerhande andere evenementen die de sfeer van vroeger opriepen volgen. Na een aantal jaren zonder veel onderhoud is de staat van het gebouw weer zo slecht, dat de toenma lige gemeente Domburg in 1991 de BV Domburgse Zeebadinrichting verplicht het pand op te knappen. Deze maakt hiertegen bezwaar, wat door de gemeente wordt afgewezen. Ten slotte heeft de BV tegen dit ver plicht herstel in 1993 beroep aangetekend bij de Raad van State. De gemeente stapt naar de rechter en wordt in het gelijk gesteld. De eigenaar brengt het jaar daar op minimale voorzieningen aan en renoveert enkele onderdelen, zoals het zwaar vervallen zadeldak dat met blauwe Friesche pannen was gedekt. Het complex is dan in zoverre hersteld dat het weer als hotel mag func tioneren. Er is inwendig zoveel aan vertimmerd dat een maximaal aantal van veertien kamers met beperkte voorzieningen kan worden verhuurd. De niet al te beste toestand wordt geïllustreerd door het feit dat de VW van Domburg toeristen afraadt daar te logeren. De unieke locatie en de mogelijkheid voor de gas ten om vanuit hun enigszins slonzige hotelkamer direct het strand op te lopen maakt het hotel ech ter toch redelijk populair. Ook zitten er op het terras weer, evenals bijna een eeuw daarvoor, kunstenaars en schrijvers en worden er regelmatig films opgenomen. Plannen voor restauratie en nieuwbouw Projectontwikkelaar Roos uit Ridderkerk heeft in 1995 een plan voor restauratie en nieuwbouw op een nabu rige locatie. Zijn bedrijf ontwikkelt een plan voor het Badpaviljoen met zeven appartementen in het hoofd gebouw en nog eens vijftien in een uitbouw. Architect J.R. Slemmer uit Vlissingen maakt een ontwerp voor nieuwbouw aan de zijkant en achterzijde, waarin een beperkt aantal elementen van het oude gebouw is terug te vinden. De geplande massale aanbouw, die op een verbindingsgang na los staat van het hoofdge bouw, tastte in sterke mate het karakter van het oor spronkelijke Badpaviljoen aan. De grote zaal, waarin een systeemplafond was aangebracht, het restaurant en de veranda's zouden in oude luister worden her steld. Vooral de grootschalige uitbreiding aan de zee zijde leverde veel weerstand op. Heemschut maakt er bezwaar tegen, stelt voor het aantal appartementen terug te brengen en ook de maatvoering van het oor spronkelijke gebouw beter aan te houden. Het complex is daarna in handen gekomen van de Projectontwikkelaar Van Garderen Dekker, die een nieuw restauratie- en uitbreidingsplan opstelt dat ongeveer 25 miljoen gulden moet gaan kosten. Als architect wordt Egbert Hoogenberk aangetrok ken, de directeur van het Bureau voor Harmonische Architectuur in Voorstonden bij Brummen. Deze had reeds de nodige ervaringen opgedaan bij restaura ties van onder meer twee landhuizen in Utrecht, het Kurhaus in Scheveningen en de nieuwbouw van de Poort van Domburg. Deze keer wordt de noodzake lijke uitbreiding uitsluitend aan de zeezijde geprojec teerd om het karakter zo min mogelijk aan te tasten. 16 Zeeuws Tijdschrift 2008 I 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 18