M oo Ü.J) G P vc: L Z_ Z y .D e De aanbouw met torentje zeezijde in het tweede plan uit 1998. Afb. bureau Harmonische Architectuur (Hoogenberk). Inmiddels is Domburg heringedeeld bij de gemeente Veere, die haar medewerking verleent. Het eerste plan van het bureau voor Harmonische Architectuur omvat een grote aanbouw, die wat ontwerp betreft weliswaar beter aansluit bij het Badpaviljoen maar nog steeds erg massaal is met een totaal van 40 hotelsuites. In een tweede en derde plan wordt het aantal teruggebracht tot 24. Beide ontwer pen moeten zonder omvangrijke subsidies tot een rendabele exploitatie leiden. Naast het oorspronke lijke, was in deze opzet nog een tweede torentje aan de zeezijde geprojecteerd, in een poging om de mas saliteit van de aanbouw te doorbreken. In het daarop volgende plan is van dit tweede torentje afgezien en wordt de gevel gesegmenteerd om de massaliteit te doorbreken. Dit alles gebeurt met behoud van de oor spronkelijke omvang van het gebouw. Hoogenberk heeft zich altijd sterk gemaakt voor handhaving van het Grand Café in combinatie met de Kuurzaal. Dat betekent echter wel dat de zaal zelf uit zicht op zee verliest. De Rijksdienst ziet wel dat dit de best mogelijke oplossing is en gaat akkoord. De bouw valligheid maakt het noodzakelijk de zaal geheel te her bouwen. Om de historische sfeer weer op te roepen zijn de min of meer intacte elementen gerestaureerd. Kanjersubsidie voor restauratie Een kanjersubsidie van 1,8 miljoen gulden kan in 2001 worden verkregen, op voorwaarde dat het authentieke karakter van het totale complex en de grote zaal behou den zal blijven. Om zo gauw mogelijk het casco te kunnen restaureren en het pand wind- en waterdicht te maken is met instemming van de eigenaar van Carmen Sylva aan de rechtbank gevraagd de schorsing van de monumentenvergunning op te heffen. Er meldt zich bij de projectontwikkelaar een groep Vrienden van het Badpaviljoen, die al genera ties lang naar Domburg komt. De Vrienden willen het Badpaviljoen kopen en volledig in zijn oude glorie herstellen, zonder enige aanbouw. Het bod dat zij uit brengen ligt echter aanmerkelijk lager dan de vraag prijs; het verschil is niet te overbruggen. Daarbij komt nog dat zonder aanbouw geen rendabele exploitatie mogelijk is en de horeca niet geïnteresseerd zal zijn. Ondertussen schrijdt het verval voort en komen er grote gaten in het dak en de raampartijen, de goten lekken, en de spanten en moerbalken rotten. Bezwaarprocedures De in 2003 geplande aanbouw van plan vier is belang rijk hoger dan het oorspronkelijke gedeelte. Zowel de Welstands- als de Monumentencommissie van de gemeente Veere hecht na ampele overwegingen haar goedkeuring aan dit plan. Omdat het nog steeds een onaanvaardbaar omvangrijke aanbouw betreft, pleit Heemschut in 2004 voor het terugbrengen tot 13 appar tementen. De projectontwikkelaar accepteert dit en een vijfde plan voorziet in 13 appartementen met een beperkte aanbouw. De eigenaar van Carmen Sylva tekent bezwaar aan tegen de in zijn ogen nog te forse uitbreiding. In een zesde en definitief plan dat architect Hoogenberk maakt, is het aantal appartementen ver- 17 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 19