(links) De voorgevel uit 2003 met hoge opbouw, waartegen Heemschut bezwaar heeft gemaakt, (rechts) Het voorlaatste plan voor aanbouw met afgeronde zijkanten aan de zeezijde uit 2003. Afb. bureau Harmonische Architectuur (Hoogenberk). der gereduceerd tot tien, uiteindelijk negen, en zijn enkele aanpassingen verricht. Van Garderen Dekker gaat hiermee akkoord en vraagt bij de gemeente een bouwvergunning aan. Heemschut belooft zich in te spannen de buren ervan te overtuigen van verdere bezwaren af te zien. De technisch directeur van Heem schut en een vertegenwoordiger van de Provinciale Commissie Zeeland hebben vervolgens diverse gesprekken met de eigenaars van Carmen Sylva. Het bezwaar van de buren tegen de laatste versie met een minimale uitbreiding wordt door de gemeen te Veere ongegrond verklaard en het plan wordt door de rechter mede op grond van door Heemschut aan gedragen argumenten positief beoordeeld. De buren gaan echter in beroep en krijgen bij de Raad van State gelijk. De basis hiervoor ligt bij het feit, dat het niveau van de begane grond in de aanbouw niet in overeen stemming zou zijn met het bestemmingsplan. Het bezwaar is kennelijk niet zo principieel dat een ver goeding dat niet zou kunnen opheffen. Wanneer de familie zich hiermee gaat bemoeien, wordt de lat te hoog gelegd voor Van Garderen Dekker. Dank zij verruiming van het bestemmingsplan en een artikel 19 procedure wordt met hulp van de pro vincie ook de laatste barrière geslecht en kan met de restauratie van de buitengevels worden begonnen. Er blijft nog een bezwaarde elders in Domburg over; deze is door persoonlijke gesprekken, artikelen in het blad Heemschut (2005) en de regionale pers niet te overtuigen. Hij verliest echter in de procedures. Uitvoering van de restauratie Om de kanjersubsidie, die inmiddels 800.000,- is geworden, niet mis te lopen wordt de restauratie snel opgepakt zonder dat er nog enig zicht is op een ver gunning voor de nieuwbouw. Omdat nog steeds niet duidelijk is hoe de indeling zal worden, moet de bin nenkant van het gebouw nog even wachten. In verloop van tijd is 500.000 euro van de subsidie, die daarmee de naam kanjer niet meer verdient, ingetrokken. Als bijzonderheid van de restauratie kan hier wor den genoemd de dichtgemetselde trap aan de voorge vel, die op oude foto's spijlen blijkt te bezitten. Deze worden teruggebracht. De beide beeldjes van griffioe nen aan weerszijden verkeren in slechte staat en moe ten door nieuwe worden vervangen. Het mag een wonder heten dat deze restauratie en geslaagde aangepaste nieuwbouw ten slotte tot stand zijn gekomen. Dat is grotendeels te danken aan het doorzettingsvermogen en de bevlogenheid van de projectontwikkelaars Van Garderen Dekker en het architectenbureau voor Harmonische Architectuur van Hoogenberk. Hun verdienste is het oolc geweest, dat de toch nog vrij volumineuze nieuwbouw een wei nig massale indruk maakt en goed met het oorspron kelijke Badpaviljoen harmonieert. Dat is bereikt door een aantal architectonische mid delen zoals het omwerken van de topgevel aan de zee zijde en zijkanten tot dakkapellen, die de massaliteit doorbreken. Welstand is tegen de aanvankelijk ingete kende afrondingen aan de gevel en ramen op de bega ne grond. Hoogenberk is het daarmee eens en haalt ze weg waardoor het geheel aan uniformiteit wint. De hoofdingang aan de Badhuisweg krijgt een voorplein met aan beide zijden duinbeplanting. Er komt een trap naar het terras en op de voormalige tennisbanen wordt een parkeerplaats voor 27 auto's aangelegd. Daarmee is het complex naast zeer fraai ook goed bruikbaar geworden voor de eigenaars van de apparte menten en het restaurant. 18 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 20