Borstbeeld van dr. Mezger op't Groentje. Foto particuliere collectie. hoed een brandend stompje kaars bevestigd, zodat hij zijn handen vrij had om zijn precieze werk te ver richten. Op een afstand volgden de buurkinderen dat spookachtige schouwspel ademloos. Niet alle kaarsen kwamen bij de vader terecht. Johann jr. was leergierig en las in bed bij de stompjes die zijn moeder hem heimelijk toestopte, alles wat hij te pakken kon krijgen. Zijn jeugdjaren werden geken merkt door de harde strijd om het bestaan van zijn ouders - die het overigens gezien de algehele malai se in Amsterdam in het midden van de negentiende eeuw nog niet eens zo slecht hadden getroffen - en zijn levenslange persoonlijke inzet voor minderbe deelden is vermoedelijk direct daarop terug te voeren. Gesteund door zijn moeder, volgde Johann een opleiding in de gymnastiek en de schermkunst aan de in 1851 ter bevordering van de algemene lichamelijke gezondheid geopende 'Inrigting voor Gymnastiek' in Amsterdam. Na zijn leertijd werd Johann tegen de zin van zijn vader eerst hulponderwijzer en vanaf 1858 vaste leerkracht aan de instelling. Meer en meer begon de medische leant van de gymnastiek hem te boeien. Hij was al bezig zich in de heilgymnastiek te bekwamen, toen hem in 1859 een Frans artikel over de behandeling van distorties met fricties onder ogen kwam. Na een vervolgopleiding in de gymnas tiek te hebben afgerond, begon hij aan een medische opleiding aan de Klinische School in Amsterdam, een 'école secondaire', maar besloot al gauw - met financiële steun van buitenaf en morele steun van medestudenten en leermeesters - zich te richten op een studie aan het Athenaeum, die hem de moge lijkheid zou geven een universitaire opleiding te vol gen. Uiteindelijk behaalde hij in 1866 in Leiden het medisch kandidaatsexamen magna cum laude en drie maanden na zijn doctoraal examen promoveerde hij in september 1868 in Leiden op 'De behandeling van distorsio pedis met fricties'. Het artsexamen legde hij pas in mei 1870 af. Het kneden der ledematen Tijdens zijn studie was de hardwerkende, begaafde en gedreven Mezger gymnastieklessen blijven geven en toen hem in de zomer van 1862 de kans werd 26 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 28