Villa Irma in Domburg|Oostkapelle, ca. 1900. Foto particuliere collectie. Ha (.Irma", Dombi geboden zich in Berlijn en Bonn in de fysiothera pie te verdiepen, was hij ook daar op ingegaan. In de winter van 1869 op 1870 verbleef hij opnieuw in Bonn. Uit die tijd dateren de eerste berichten in de pers over een jonge Hollandse arts die met zijn wijze van 'Kneten u.s.w. der betreffenden Glieder' enige aandacht verdiende. In Nederland volgden de belangrijkste kranten al gauw, nadat Mezger de oud ste zoon van koning Willem III in 1870 met succes had behandeld voor een gewrichtsaandoening. Dat was het begin van een lange reeks 'vorstelijke behan delingen', die de arts vele onderscheidingstekenen opleverde. In 1868 was Johann gehuwd met de 17-jarige Maria Reelfs, de dochter van een uit Oldenburg afkomstige koopman. Het echtpaar vestigde zich in Amsterdam, waar Mezger sinds 1870 zijn praktijk in het Amstelhotel uitoefende. Hij bleef zijn tijdelijke patiëntenkring in Bonn aanhouden en reisde er met zijn vrouw, dochtertje Bella en in februari 1871 gebo ren zoon Johan Georg in de zomer van datzelfde jaar weer naartoe, ditmaal op verzoek van Marie zu Wied, een geboren prinses van Nassau. Enkele weken daar na overleed Maria Reelfs aan een ernstige vorm van longtuberculose. Des te meer stortte Johann zich op zijn werk, zowel in Bonn als in Amsterdam. Al gauw was zijn reputatie, vooral in aristocratische kringen, gevestigd. Marie zu Wieds zoon Wilhelm huwde prinses Marie, een dochter van prins Frederik der Nederlanden, en Wilhelms zusje Elisabeth trouwde met Carl von Hohenzollern-Sigmaringen, de latere koning Carol I van Roemenië. Marie zu Wieds half zusje Sophie van Nassau werd de vrouw van prins Oscar van Zweden. Zij behoorden allen tot Mezgers patiëntenkring. Toen prins Oscars neefje Gustav - de latere koning Gustav V van Zweden - zich na een val op zijn heup in maart 1871 alleen nog maar op krukken kon voortbewegen en de artsen voor een blijvende invaliditeit vreesden, werd de knijp- en wrijfarts ook ingeschakeld. Na een behandeling van tien dagen kon de kroonprins weer lopen en een jaar later keerde hij geheel genezen en als liefhebber van de tennissport naar zijn vaderland terug. 27 Zeeuws Tijdschrift 2008 7

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 29