zijn diepgeworteld in de Zeeuwse samenleving. Daarbij hoort een sterke klantgerichtheid. Het is ons doel de laagste energieprijs aan onze consumentenklanten te bieden. Het is spannend om dat telkens waar te maken maar tot nu toe lukt dat en we zijn - niet veel mensen weten dat - zelfs in Amsterdam de goedkoopste aan bieder van energie! Energiestrijd De voornaamste stelling in het boek 'Strijd om ener gie' van Roy op 't Veld is dat door de samenloop van de bijna exponentieel toenemende vraag naar energie van India en China en het opraken van de grondstof fen hier, in het Westen, steeds afhankelijker wordt van Rusland en Iran. Hoe moeten we daarmee omgaan? Boerma: 'Voor de komende twintig jaar zitten we in Nederland nog goed door het gas uit Slochteren van de Gasunie. Het zijn vooral andere Europese landen die kwetsbaar zijn. Toch is die kwetsbaarheid relatief. Als de Russen de gastoevoer afsluiten, hebben ze ook geen inkomsten meer waar ze financieel goeddeels van afhankelijk zijn. Dus ze kunnen het wel even als poli tiek pressiemiddel gebruiken maar niet voor eeuwig. Bovendien kost het de Russen enorm veel het gas over zo'n lange afstand te transporteren. Bijna dertig pro cent gaat daarmee verloren. Ook is er het plan van de zogenoemde 'gasrotonde' in Rotterdam waar enorme hoeveelheden Algerijns gas via tankers aangeland zouden kunnen worden en verder over Europa gedistri bueerd. Tegen de tijd dat het veld van Slochteren is uit geput zal die rotonde wel op volle toeren draaien waar door onze economie in de komende eeuw niet echt beïnvloed zal worden door politieke druk uit Rusland of Iran. Daar komt bij dat zowel de Gasunie als DELTA in overheidshanden blijven waardoor de risico's voor de klant tot een minimum beperkt zullen blijven. Het is een gefundeerde verwachting dat de strijd om de grondstoffen in de toekomst alleen maar intensiever zal worden. Kan DELTA overeind blijven onder dit toenemende geweld? Boerma: 'DELTA heeft altijd de eigen broek kunnen ophouden en zal dat ook in de toekomst doen. Bij de inkoop van grondstoffen (kolen, gas en uranium) bedingen we meestal dezelfde prijs die grotere spelers op de markt betalen wat zich uit in de lage prijzen die wij aan onze klanten berekenen. De inkoop van een nog groter volume heeft slechts een minieme invloed op de prijs. Voor uranium betaalt iedereen hetzelfde. We investeren bovendien veel in duurzame ener giebronnen zoals wind en zon. We streven naar een brandstofmix die onafhankelijk duurzaam is waarbij de leveringszekerheid voorop staat. Die levering wordt bij het maken van plannen voor duurzame energie dikwijls stiefmoederlijk behandeld. Kijk bijvoorbeeld naar het plan voor een reusachtig windmolenpark in de Noordzee dat 6000 megawatt moet gaan opleveren. Het is een gigantisch probleem die stroom vlekkeloos bij de klanten te krijgen. Je hebt dan een gekoppeld transportnet tot aan Zwitserland nodig. In Nederland heb je minimaal vier partijen nodig om dat goed te regelen en dan ook nog in de omringende landen. Het is dus bepaald geen sinecu re om die 6000 megawatt goed te distribueren. Onze nieuwe gasgestookte Sloecentrale is de sluit steen in onze strategie van gegarandeerde levering. Die kan namelijk net als bij de thermostaat thuis hoger of lager gezet worden naar gelang het energieverbruik.' Kernenergie ja! Terwijl dit onderwerp tot voor kort een maatschappe lijk taboe was, horen we nu verrassend genoeg zelfs in milieukringen stemmen opgaan dat, gezien de CO2- uitstoot van kolencentrales en vanwege de dikwijls 8 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 12