erbarmelijke toestanden waaronder de kolenmijnwer kers arbeiden - waarbij honderden doden en gewon den per jaar vallen - de keuze voor kernenergie de beste van twee kwaden is. Het is geen geheim dat u bekend staat als een sterke pleitbezorger van kernener gie en Zeeland tot het centrum van de kernenergie wilt maken. Daarbij denkt u aan twee of meer nieuwe cen trales in Borssele. Maar is er wel een maatschappelijk draagvlak voor? Boerma: 'Het draagvlak voor kernenergie neemt de laatste jaren sterk toe. Opvallend is dat hoe dichter je bij Borssele komt, hoe groter het draagvlak is. En ik vind eerlijk gezegd de mening van de Zeeuwen belangrijker dan die van bijvoorbeeld de Groningers. Toenemend draagvlak is ontstaan doordat de centrales steeds veiliger zijn geworden. De huidige centrale is in de afgelopen dertig jaar constant met de nieuwste technieken veiliger gemaakt. Veel mensen accepteren nu het risico dat er een keer in de miljoen jaar iets mis zou kunnen gaan. Bovendien beseffen ze dat het schone energie is in vergelijking met de kolen centrales met hun hoge COz-uitstoot. Die acceptatie van kernenergie is in de ons omringende landen veel hoger dan in Nederland waar slechts vier procent van de energie door kernenergie wordt opgewekt. In Duitsland is dat 25 procent, in België 50 procent en in Frankrijk zelfs 80 procent. Door de bouw van twee grote of vier kleine centra les zouden we 4000 megawatt kunnen produceren wat neerkomt op ongeveer 20 procent van de Nederlandse energiebehoefte. Dan zouden we dicht tegen het Duitse percentage aanzitten maar nog ver onder het Belgische of Franse. Het afval dat met die twee of vier centra les geproduceerd wordt, kan efficiënt bij COVRA in Borssele worden opgeslagen. Mensen vergeten dik wijls dat de hoeveelheid afval van de kerncentrales veel kleiner is dan van de isotopen waarmee in de gezond heidszorg bij bestralingen wordt gewerkt. De Hoge Flux-reactor in Petten levert vooral aan ziekenhuizen. Omdat die aan vervanging toe is, lijkt het me een goede optie om de nieuwe in Borssele te bouwen, temeer omdat COVRA dan naast de deur zit en de hoge trans portkosten van het afval tot een minimum kunnen worden beperkt. Het idee van Zeeland als centrum voor kernenergie spreekt me zeer aan. De productie, afval verwerking en onderzoek kan dan allemaal op één plek gebeuren. Zo'n hightech omgeving zou een influx van hoog gekwalificeerd personeel met zich mee brengen en gunstig zijn voor de verdere ontwikkeling van het hoger onderwijs in Zeeland.' DELTA in 2020 Tot slot nog een vraag met het oog op de toekomst, want hoe ziet DELTA er in 2020 uit? Boerma: 'Wij zijn dan een energiebedrijf dat 20 procent van zijn energie duurzaam produceert. Die wordt dan mede gehaald uit zonnecellen die rond 2015 economisch rendabel zullen zijn. Ik zie indu striële complexen en schuren met hun grote dakop pervlak als toekomstige energiecentrales. In 2020 is onze tweede kerncentrale in Borssele operationeel. Ook zal onze omzet blijven groeien. Over vijf jaar willen we vijf miljard omzet, maar een getal voor 2020 kan ilc niet noemen. Natuurlijk proberen we ook meer winst te maken zodat we nog meer divi dend aan onze aandeelhouders kunnen uitkeren. Door onze innovatieve cultuur kunnen we zelfstan dig blijven. We gaan liever niet de weg van andere energieleveranciers die alleen maar grotere omzet nastreefden en straks allemaal in buitenlandse han den zijn. Tevens zal onze maatschappelijk band met Zeeland eerder toe- dan afnemen. Oh ja, we zitten dan ook al een tijd in ons nieuwe energieneutrale vernuftige hoofdkantoor.' Wtë&m 9 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 13