MILIEUVRIENDELIJK^ Eén van de milieuvriendelijkste warmtekracht centrales van de wereld staat op het terrein van Dow Benelux in Hoek. Daar draait centrale Elsta overuren om 400 megawatt elektrici teit en vele tonnen stoom te produceren. De draagwijdte van Elsta is groot, diverse partijen hebben er belang bij. De geproduceerde stoom van de warmtekrachtcentrale is voor Dow en de elektriciteit stroomt onder meer naar het elektriciteitsnet van DELTA NetWerk Bedrijven (DNWB). Door Lineke Broos Tot 1998 wekte Dow in Terneuzen zelf warmte en elektriciteit op. Maar na ruim dertig jaar was de oude centrale aan vervanging toe. In nauwe samenwerking met Dow bouwden DELTA, Essent en AES de nieuwe warmtekrachtcentrale Elsta die op aardgas draait. Het Zeeuwse energiebedrijf verwierf een aandeel van 25 procent in de onderneming. Dow gebruikt alle stoom en 25 procent van de elektriciteit. De rest vloeit naar het landelijke hoogspanningsnet. Dow op stoom Nico Willemsen is verantwoordelijk voor het ener giebeleid van Dow in Europa. Hij zorgt ervoor dat de Europese productievestigingen voorzien zijn van water, gas en stroom. Al vanaf de nieuwbouw is hij betrokken bij Elsta. Willemsen: 'Elsta is een van de schoonste elektriciteitscentrales van Europa. Door aangepaste systemen is de uitstoot van milieuon vriendelijke stoffen minimaal en de opbrengst is maximaal omdat in de centrale turbines, generatoren en stoomketels geschakeld zijn. Er wordt naast ruim 400 megawatt elektriciteit ook tussen 400 en 800 ton stoom per uur geproduceerd. Deze stoom wordt gebruikt als processtoom voor de diverse processen bij Dow.' 10 Zeeuws Tijdschrift 2009 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 14