Een gemiddeld gezin verbruikt per jaar ruim 1150 euro aan gas, en zo'n 700 euro elektriciteit. Ook consumeren we per huishouden 124.000 liter water per jaar. De cijfers liegen er niet om. Om de Zeeuwen een stuk bewuster te maken van hun verbruik én om het milieu te sparen zet DELTA hoog in op duurzaamheidprojecten aan huis. Door Lineke Broos Dat de aarde opwarmt, stukken natuur verdwijnen en het milieu onder druk staat wordt nu algemeen aan genomen. Overal worden de meest uiteenlopende pro jecten opgezet om het tij te keren. Overheden leggen steeds meer de nadruk op het belang van het gebruik van duurzame energie. In 2020 moet een vijfde van de energie in Nederland duurzaam worden opgewekt. Dat vereist een enorme inspanning van overheid en bedrijfsleven. Maar ook particulieren kunnen hun steentje bijdragen door bewuster met energie om te gaan. Energie feedback Meten is weten. De rijksoverheid wil daarom alle huis houdens voorzien van zogenoemde Slimme Meters, verbruiksmeters met ingebouwde informatie- en com municatietechnologie. Verbruiksgegevens kunnen zowel op een display thuis en op een persoonlijke inter netpagina worden bekeken. Voor elektriciteit worden kwartierwaarden geregistreerd, voor gas en water zijn dit uurwaarden. De nieuwe 'slimme' energiemeter moet consumenten helpen energie te besparen. Een ambitieus plan, waar DELTA graag aan wil meewer ken. Sterker nog: binnen het multi-utilityconcept is DELTA in staat om, in samenwerking met dochter bedrijf Evides, ook de watermeters te vervangen door een slimme watermeter. Helaas is de financiering van dit project nog een probleem. DELTA wil de kosten niet aan de consu ment doorberekenen, en hoopt hierover op korte ter mijn meer duidelijkheid te krijgen van de overheid. Hoe dan ook geen onbezonnen acties, waarvan de rekening straks alsnog bij de netbeheerder, en daar mee bij de klant, belandt Ondanks de onduidelijkheid over de financie ring is Sjaak Vogel, energieadviseur van DELTA, enthousiast over de Slimme Meter. Vogel: 'Het wordt hoog tijd dat we bewust met energie omgaan. Een Slimme Meter geeft een duidelijk weer wat je per dag verbruikt en waar de besparingsmogelijkheden liggen. Daarnaast moet de meter mensen ertoe aanzetten meer energiezuinige apparaten aan te schaffen, want met deze meter kun je zien dat bijvoorbeeld was sen, drogen, koelen en vriezen energie slurpt. Kleine ingrepen zijn van groot belang op de lange termijn. Als we nu niets doen dan verpesten we het voor ons nageslacht.' Duurzaamheidprojecten thuis Als energieadviseur is Vogel bijna bij alle duurzaam heidprojecten voor consumenten van DELTA betrok ken. Zo levert hij maatwerkadviezen voor het project 'Meer met minder', waarin de consument advies 'op maat' krijgt hoe hij het beste thuis energie kan bespa ren. Onder de noemer van dit landelijke project is DELTA met diverse partijen een proef in de provincie gestart waarbij zo veel mogelijk bewoners in een wijk van de mogelijkheden van energiebesparing in en om het huis doordrongen worden. Ook runt Vogel een proefproject met de zoge noemde Hre-lcetel. Vogel: 'Dit is een kleine energie centrale in huis. Net als de gewone HR-ketel maakt hij warmte voor verwarming en warm water. Maar tegelijkertijd ook elektriciteit. Op deze manier wordt het verbruikte gas veel efficiënter benut en is een fors hoger rendement mogelijk. Het hogere rendement is goed voor een besparing op de maandelijkse energie nota en voor een aanzienlijke vermindering van de C02-uitstoot.' Dankzij een alom toenemend milieube wustzijn is Vogel niet negatief over de toekomst maar dan moet de consument daadwerkelijk op alle fron ten actie ondernemen. 'Voor duurzame maatregelen is een investering nodig, maar uiteindelijk zal het ons allemaal wat opleveren', aldus Vogel. Hij zet zelf in op zonne-energie. 'Er zijn rendementsverhogende inno vaties in aantocht waardoor er tegen een laag tarief efficiënt energie opgewekt kan worden. Zonne-energie is ook schoon en stil en bovendien is de toevoer de komende vier miljard jaar gewaarborgd. Bovendien worden, dankzij een subsidie op de aanschaf, zonne panelen en zonneboilers voor ieder betaalbaar. Wat willen we nog meer.' 13 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 17